Milé rodiny, přejeme krásné dny.

ORGANIZAČNÍ INFORMACE: 

Ve středu 8.12.21 ORDINACE UZAVŘENA,  z důvodu nemoci sestřičky. Dr. šilhánková ordinuje v Krči, vyšetření jen závažně nemocných dětí po dohodě mailem mezi 8.-10.hod. Veškerou administrativu a neakutní onemocnění budeme řešit 9.-10.12.

TRVÁ VYŠETŘENÍ VŠECH DĚTÍ NA PŘESNÝ ČAS, tj i pro akutně nemocné děti i preventivní kontroly obdržíte po předchozí dohodě s námi konkrétní čas kontroly, který se snažte respektovat. Neobjednané pacienty ošetříme jen v urgentním případě.

Ordinujeme pondělí 10-17,30 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čvrtek domlouváme vždy individuálně.

Zde návod k objednávání. Je pro nás důležitá Vaše spolupráce. Záleží nám na zdokonalení organizace chodu ordinace a máme radost, že jste nám napomohli na trvalo udržet objednávání všech pacientů, tj i nemocných, na přesný čas. ( on line objednávací systém se nemůže v naší praxi uchytit díky častému, nepředvídatelnému přeobjednávání pacientů )

Akutně nemocné děti objednávejte hned na začátku dne telefonicky na pevnou linku 257 761 515, ev s předstihem mailem sestricka.vrane@seznam.cz. Mail ingrid.silhankova@gmail.com využívejte jen k neurgentím konzultacím. 

PODSTATNÉ! vždy do předmětu pište JMÉNO DÍTĚTE a rok NAROZENÍ a stručně důvod konzultace ( např Nadšená Brunhilda, r 17, akutní kašel ) a na naše odpovědi reagujte, ať víme, že jsme si porozuměli.

ZASTUPUJÍCÍ LÉKAŘKY: můžete se někdy setkat s dr. Alenkou Augustinovou ci dr Petrou Lefflerovou, mají moji velkou důvěru, jsou kvalitní, zkušené lékařky, lidsky laskavé a empatické. 

NEMOCNOST: je celkově nezávažná, ale " prudivá, opakující se ", od září asi v 5. vlně četně řádí " podzimní virosy " s kašlem, teplotami, průjmem, zvracením. Vždy při počínajících virových projevech nejdříve 1-2 dny dopřejte dětem klid a odpočinek doma, nedávejte děti do kolektivu a pokud se stav nelepsi, tak nám napište, že rodinně stůněte, ať můžeme ev plánovat kontrolu, pokud bude nutná.

" COVIDÍ SITUACE "  naštěstí je v dětském věku hlavně vyčerpávající administrativní a organizační zátěží, klinicky děti mají nezávažné průběhy s bohatými projevy, kašel, bolesti hlavy, průjmovité stolice..... Jistě si děti zasluhují klid a čas na zotavení.

Stran administrativy: prosím piště maily, do předmětu jméno a příjmení dítěte, rok narození, uveďte svoje telefonnní číslo. Jistě nás zajímají potíže dítěte.

DĚTI DO 18 TI LET MAJÍ NÁROK NA 5 PCR TESTŮ ZA MĚSÍC, PROSÍM VYUŽÍVEJTE TUTO MOŽNOST!! NEŠETŘETE SI ŽÁDANKY NA RODINNÉ AKTIVITY TYPU VÝLETŮ A KONCERTŮ A POD, ALE VELMI PROSÍM VYUŽÍVEJTE JE NA KARANTÉNY A ŠETŘETE prosím NAŠE SÍLY, JSOU VELMI OMEZENÉ.

POKUD NUTNO, A NENÍ ZBYTÍ, tak žádanky odesíláme do centrálního registru. Objednáváte se samostatně, většinou obdržíte sms potvrzení, ale né vždy. Vyřizujeme do 24 hod, mimo víkendy a svátky. Základní informace stran karanteny obdržíte z hygienické stanice.

Zdravím Vás, Inge Šilhánková

 

Věčný kašel

12. 01. 2016

 

VĚČNÝ KAŠEL, nebo jak se neutrápit

 

  • k vyšetření je indikovaný dráždivý, vyčerpávající kašel, kašel s teplotou, kašel s dušností

  • dle potřeby s Vámi samozřejmě prokonzultujeme i jiné typy kašle

 

ZDE POKUS O NÁVOD JAK SE S KAŠLEM „ POPRAT „

 

1, SMRKÁNÍ, nejpodstatnější bod

 

  • rýma je nejčastější důvod kašle

  • rýma je fysiologická, tj normální

  • je nutné mechanicky odstranit zahlenění, tj odsátím u malých dětí, čí výplachem nosní dutiny, A HLAVNĚ smrkáním!

  • nosní kapičky jsou nápomocné pro zvlhčení ( Vincentka ideální ) a uvolnění otoku sliznic:( Muconasal plus např. )

 

- rodinám vnucuji KONVIČKU RHINO HORN nebo od Vincentky NASALIS- K VÝPLACHU NOSU, dá se zakoupit ve zdravotnických potřebách, CENA KOLEM 260 Kč, neznám ale rodinu, která by moje " vnucování přijala ", když pominu rodiny, které jsou po lázeňských kůrách a konvičce přišly na chuť a mají ji jako denní " rituálek ", dle mého velmi účinný k LÉČBĚ, ALE HLAVNĚ PREVENCI RESPIRAČNÍCH INFEKTŮ, často efektní i u dospělých pacientů- rodičů při opakovaných zánětech dutin a protrahovaných alergických rýmách

- výplach nosní dutiny je upředňostňován v zemích západněji od našich hájů, používá se k tomu například  obyčejná 2 ml stříkačka a fysiologický roztok, a stříkačkou se pod větším tlakem dítě " proleje " v poloze na boku, kdy obsah tekutiny se smísí s hlenem a nastane úleva....i když celá procedura vypadá dramatičtěji než odsávání

Firmy se toho chytly a už vyrábí např. pomůcku RESPIMER- sada na výplach nosu, výrobce uvádí od 4 let, dle mého v této době by už mělo dítě řádně smrkat, ale můžou být situace kdy to nejde, následně uvedený výplach lze použít. Z mého pohledu by bylo reálné využít tuto pomůcky i u dětí mladších, např. od 2. roku, vždy individuálně. ( zkuste se podívat: http://respimer.cz/pro-pacienty/respimer-netiflow/pouzivat-respimer-netiflow/vyber-zpusobu-pouziti/ )

- dle Vašich potřeb Vás budu ráda edukovat přímo v ordinaci, tlačí mne k tomu i to, že bohužel dobré obyčejné- zavedené odsávačky hlenů u dětí z trhu zmizely a nahrazují je vylepšené, ale z mého pohledu neúčinné

 

 

2, akutní pomoc při dráždivém kašli:

pokud má kašel charakter LARYNGITIDY, TJ DRÁŽDIVÉ, ŠTĚKAVÉ ATAKY KAŠLE, NEJSPÍŠE V NOCI: lze indikovaně, tj individuálně, po klinickém vyšetření, předepsat na krátkou dobu kortikoidy na zmírnění rozdráždění a otoku sliznic dýchacích cest

+ ev přidat léky proti kašli: TUSSIN/ ROBITUSSIN/ SINECOD/ STOPTUSSIN/ DROSETUX... při dráždivém kašli během dne: lze opakovaně, tj 2-3xdenně, vždy ve vyšších dávkách ( příbalové letáčky poddávkovávají, takže použít i 2x větší dávku, krátkodobě 1-3 dny ), ev podávat jen na noc

v akutním infektu 1-2 týdny : " koktejl " : vit E 1xd, vit C 500mg 1xd, lipo C askor + B komplex 1xd ráno

 

- PO ZVLHČENÍ kašle:

některý z uvedených preparátů:

 

SINUPRET/ ACC/ AMBROBENE/ MUCOSOLVAN/ STODAL a pod. mukolytika

 

nebo bylinková řada PREVAPIS/ JITROCEL/ HEDELIX, JISTĚ NAKOUKNĚTE STRÁNKY BYLINKÁŘSTVÍ JUKL

 

( při úlevném kašli není nutné podávat nic, za dostatečného příjmu tekutin a snaze o opakované a řádné smrkání )

 

 

 

mastička průduškyTymián obecný - uvolní hleny

 

Mast připravená z tymiánu (Thymus vulgaris) dobře uvolňuje hleny.

 

Sušenou rostlinu macerujeme v rozpuštěném sádle jeden den a potom scedíme.

 

Pro boj se zahleněním vetřeme mast do oblasti prsou a oblékneme si dvě vrstvy nejlépe bavlněného oblečení. Během krátké chvíle dojde k uvolnění hlenů a zlepšení odkašlávání.

 

 

 

 3, imunostimulační terapie: tzv " podpůrná, nezachraňující ":

 

na trhu řada preparátu chemických či bylinkových: je nutno zvážit vhodnost pro Vaše děti a kvalitu preparátu: tj kolik! vitamínů reklamní preparáty obsahují a jak kvalitně jsou již různé bylinky zpracované

- naše zkušenosti upředňostňují např: propolis: firemně Prevapis 1xd 5 ml, nebo Imunoglukan 5 ml 1xd, nebo Colostrum- lze i kombinovat

( Hlíva Jack Hlívák pro děti je doplněk stravy s obsahem beta-1,3/1,6 D-glukanu z hlívy, rakytníku, nukleotidů chlorelly, jódu, selenu, vitamínů B12, B6 a D3 )

- při pozitivní haemophilové infekci: Gunaprevac: dle rozpisu preventivně dlouhodobě na 6 týdnů 1x týdně, ev při akutních potížích až 1-2x denně, či 2-3x týdně na 2-3 dny ( vhodné zahájit na podzim )

- ev kombinaci léků tzv nízkých dávek ze studíí tzv FRM ( fysiologické regulační medicíny, " laicky obdoba homeopatik " ): pokud máte vůli jít jinou cestou, než klasickou medicínou, můžeme spolu " zaexperimentovat ". Ráda předám návrh terapie po osobní konzultaci a vyšetření.

 - někdy volíme chemickou- cílenou imunostimul.th, dle vyšetření a opakovaných pozitivních kultivačních nálezů, většinou u školkových dětí: např. Broncho Vaxom/ Luivac ( na recept ), rozpis: 4 dny v týdnu, po sobě ráno nalačno, dále 2-3x týdně dlouhodobě po, stř, pá...s kontrolou klinickou

 

4, " čarodějnické- babské rady "

 

A, čaj z majoránky: ( né marjány )

 - koření majoránka přelít horkou vodou, nechat vyluhovat a popíjet

 

B, šťáva z cibule, kterou nakrájíte, přelijete medem/ ev cukrem /, schováte pod misku- pustí šťávu a popíjíte " furt "

 

C, rakytník - domácí rakytníkový sirup/ šťáva (rakytník v medu)

Rakytníková šťáva je celkem obtížná na přípravu: zde recept šikovné magistry lékarnícké: nutno ořezat větve rakytníku s oranžovými bobulemi, bobule se nůžkami odstřihaji z větvičky a v mixéru se rozdrtí. Pak přes platýnko se vytlačí štáva, drť se suší a používá do čajů.

 

Ev rakytníkovou štávu smíchat se stejným dílem medu, šťáva z rakytníku se s medem hladce smíchá, výslednou směs pak aplikovat po lžíci každé ráno v rámci snídaně a uschovávat v chladu lednice po dobu cca 6 týdnů.

 

( pokud chcete přípravu zjednodušit, kupte si v " dm drogerii- biopotraviny " biošťávu z rakytníku a smíchejte ji stejným dílem s medem ( není tak silná, protože rakytník v "dm " je pasterizovaný, ale pořád lepší než nic... )

 

D......a řady jiných domácích receptů ( slivovice po kapkách pro mamky ).....medování, zázvor...

 

 

E...mastička na hrudník- lze i obyčejná nahřátá plena

či využít účinky napč. Tymiánu ( tymián obecný - uvolní hleny )

 

Mast připravená z tymiánu (Thymus vulgaris) dobře uvolňuje hleny.

 

Sušenou rostlinu macerujeme v rozpuštěném sádle jeden den a potom scedíme.

 

Pro boj se zahleněním vetřeme mast do oblasti prsou a oblékneme si dvě vrstvy nejlépe bavlněného oblečení. Během krátké chvíle dojde k uvolnění hlenů a zlepšení odkašlávání.

F: fysioterapie- míčkování / hlazení krouživé / po hrudníku, s láskou a hlavně časem, nebo masáž plosky nohy

 

 

 

 

5, obecné " chytrosti ":

větrat: často, intenzivně, na krátko

chodit ven, pokud dítě nemá teplotu

doma mít chladněji, nepřetápět

nejvíc rodinu vyčerpává únava z nevyspání, z dumání nad zázračnými postupem jak děti uzdravit, z obviňování, co jsme zanedbali...:

- dobré je, si uvědomit, že většinou děti nemoce zvládají lépe, než dospěláci, i když prokašlou celou noc

- dobří jsou rodiče " odpočatí ", tj vyrovnaní s tím, že nemocnost byla, je a bude...a vše se zvládne

tj snaží se odpočívat, např. spí, když děti spí, ...radují se z dětí, i když mají měsíc rýmu..

 

6, kolektiv školek, miniškolek, klubů, divadel...

- velmi neoblíbené téma: staří-zkušení kolegové doporučují u vysoké nemocnosti u dětí vyloučit kolektiv na týdny rozhodně, někdy i na měsíce...

- rodiče lamentují, ale rozhodně platí rovnice v předškolním věku:

minimální " odolnost-imunita předškolních dítek " + vysoká infekčnost okolí = vysoká opakovaná nemocnost

- tak někdy stojí za úvahu zamyslet se, zda dítě z infekčního prostředí nevytáhnout do klidu domova, lesů a třeba babiček ( nebo nevyužít ošetřovačky u rodičů a dopřát si odpočinku )

 

7, z možných vyš.: nezaručujících " klid, bez nemocí "

ORL vyš.: dle kliniky ev vyšetření nosní mandle ( pokud dítě trvale chrápe v noci, dýchá pootevřenou pusou, je trvale zahleněno a má k tomu odpovídající nemocnost se zánětem středouší a pod, nebo poruchu vývoje řeči )

ALERGOLOGICKOIMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ: nutno volit velmi rozumně, individuálně

 

  • je přínosné jen u dětí s opakovanou dušností ( tj klinicky prokázánými záněty průdušek, závažnou nemocností ve smyslu opakovaných infektů s teplotami a nutností antibiotické léčby )

 

  • jinak není vyšetření přínosné a je vždy nutné laboratorní nálezy hodnotit dle věku a nemocnosti dítěte

 

Závěrem Vám všem přeji hodně zdraví, radosti a spokojenosti. Taková obyčejná slova, ale staletí platí, že jsou nejpodstatnější.

S pozdravem Vaše dětská ordinace.