Vážené rodiny. 

Vítáme Vás na stránkách naší ordinace.

Pokoušíme se Vám zde nastínit aktuální vývoj..

NEMOCNOST jednoduše " nekonečná ". A pochopitelné plašení a vyčerpání. Aktuálně skoro všechny trápí černý kašel " pertusse ", podrobně viz aktuality. 

ORDINAČNÍ HODINY: pondělí 10-18 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čtvrtek vždy domlouváme individuálně.

OBJEDNÁVÁNÍ: všechny konzultace objednávejte mailem: sestricka.vrane@seznam.cz, nutné do předmětu uvést jméno, příjmení, ročník narození dítěte a důvod konzultace. Léta nesplnitelná prosba: prostě nestačí napsat Bertík, r 06, kašel, nevíme jaký Bertík...

Urgentní konzultace objednávejte telefonicky na pevnou linku na začátku pracovní doby.

ADMINISTRATIVA: papírů na všechno neskutečně přibývá, po nás je vyžadujete ve stylu " včera bylo pozdě ". Pravděpodobně o všech akcích svého dítěte víte měsíce dopředu. Dokumenty, které vyžadují naše potvrzení si předem vytiskněte, řádně vypište a předejte v ordinaci, ev dejte do schránky u střediska. Vypsány budou do 10 ti dnu, na všech úřadech na to maji 30 dni. Pokud je potřebujete ze dne na den, platba je dvojnásobná. 

NOVÉ REGISTRACE: nejsou z kapacitních důvodů možné. Registrujeme více než 1200 dětí. V tuto chvíli zvažujeme, pouze ve výjimečných případech, příjem jen novorozenců stávajících rodin s kojenci, batolaty. Rodiny novorozenců prosím ať rozumně, otevřeně zváží své představy a také naše kapacitní možnosti. Kapacitu máme opravdu přeplněnou. Vaši případnou žádost o příjem novorozence prosím zašlete mailem měsíc před porodem. Po narození děťátka dejte vědět mailem do 24 hod informaci o vývoji, abychom se mohli domlouvat na vstupní kontrole. Předem však opakovaně dáváme vědět na vědomí, že naše kapacity jsou v tuto chvíli naplněny.

Všem Vám, i nám přejeme zdraví.

Těšíme se společně na krásné jaro, léto, sluníčkové dny. Inge Šilhánková 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Věčný kašel

12. 01. 2016

 

VĚČNÝ KAŠEL, nebo jak se neutrápit

 

  • k vyšetření je indikovaný dráždivý, vyčerpávající kašel, kašel s teplotou, kašel s dušností

  • dle potřeby s Vámi samozřejmě prokonzultujeme i jiné typy kašle

 

ZDE POKUS O NÁVOD JAK SE S KAŠLEM „ POPRAT „

 

1, SMRKÁNÍ, nejpodstatnější bod

 

  • rýma je nejčastější důvod kašle

  • rýma je fysiologická, tj normální

  • je nutné mechanicky odstranit zahlenění, tj odsátím u malých dětí, čí výplachem nosní dutiny, A HLAVNĚ smrkáním!

  • nosní kapičky jsou nápomocné pro zvlhčení ( Vincentka ideální ) a uvolnění otoku sliznic:( Muconasal plus např. )

 

- rodinám vnucuji KONVIČKU RHINO HORN nebo od Vincentky NASALIS- K VÝPLACHU NOSU, dá se zakoupit ve zdravotnických potřebách, CENA KOLEM 260 Kč, neznám ale rodinu, která by moje " vnucování přijala ", když pominu rodiny, které jsou po lázeňských kůrách a konvičce přišly na chuť a mají ji jako denní " rituálek ", dle mého velmi účinný k LÉČBĚ, ALE HLAVNĚ PREVENCI RESPIRAČNÍCH INFEKTŮ, často efektní i u dospělých pacientů- rodičů při opakovaných zánětech dutin a protrahovaných alergických rýmách

- výplach nosní dutiny je upředňostňován v zemích západněji od našich hájů, používá se k tomu například  obyčejná 2 ml stříkačka a fysiologický roztok, a stříkačkou se pod větším tlakem dítě " proleje " v poloze na boku, kdy obsah tekutiny se smísí s hlenem a nastane úleva....i když celá procedura vypadá dramatičtěji než odsávání

Firmy se toho chytly a už vyrábí např. pomůcku RESPIMER- sada na výplach nosu, výrobce uvádí od 4 let, dle mého v této době by už mělo dítě řádně smrkat, ale můžou být situace kdy to nejde, následně uvedený výplach lze použít. Z mého pohledu by bylo reálné využít tuto pomůcky i u dětí mladších, např. od 2. roku, vždy individuálně. ( zkuste se podívat: http://respimer.cz/pro-pacienty/respimer-netiflow/pouzivat-respimer-netiflow/vyber-zpusobu-pouziti/ )

- dle Vašich potřeb Vás budu ráda edukovat přímo v ordinaci, tlačí mne k tomu i to, že bohužel dobré obyčejné- zavedené odsávačky hlenů u dětí z trhu zmizely a nahrazují je vylepšené, ale z mého pohledu neúčinné

 

 

2, akutní pomoc při dráždivém kašli:

pokud má kašel charakter LARYNGITIDY, TJ DRÁŽDIVÉ, ŠTĚKAVÉ ATAKY KAŠLE, NEJSPÍŠE V NOCI: lze indikovaně, tj individuálně, po klinickém vyšetření, předepsat na krátkou dobu kortikoidy na zmírnění rozdráždění a otoku sliznic dýchacích cest

+ ev přidat léky proti kašli: TUSSIN/ ROBITUSSIN/ SINECOD/ STOPTUSSIN/ DROSETUX... při dráždivém kašli během dne: lze opakovaně, tj 2-3xdenně, vždy ve vyšších dávkách ( příbalové letáčky poddávkovávají, takže použít i 2x větší dávku, krátkodobě 1-3 dny ), ev podávat jen na noc

v akutním infektu 1-2 týdny : " koktejl " : vit E 1xd, vit C 500mg 1xd, lipo C askor + B komplex 1xd ráno

 

- PO ZVLHČENÍ kašle:

některý z uvedených preparátů:

 

SINUPRET/ ACC/ AMBROBENE/ MUCOSOLVAN/ STODAL a pod. mukolytika

 

nebo bylinková řada PREVAPIS/ JITROCEL/ HEDELIX, JISTĚ NAKOUKNĚTE STRÁNKY BYLINKÁŘSTVÍ JUKL

 

( při úlevném kašli není nutné podávat nic, za dostatečného příjmu tekutin a snaze o opakované a řádné smrkání )

 

 

 

mastička průduškyTymián obecný - uvolní hleny

 

Mast připravená z tymiánu (Thymus vulgaris) dobře uvolňuje hleny.

 

Sušenou rostlinu macerujeme v rozpuštěném sádle jeden den a potom scedíme.

 

Pro boj se zahleněním vetřeme mast do oblasti prsou a oblékneme si dvě vrstvy nejlépe bavlněného oblečení. Během krátké chvíle dojde k uvolnění hlenů a zlepšení odkašlávání.

 

 

 

 3, imunostimulační terapie: tzv " podpůrná, nezachraňující ":

 

na trhu řada preparátu chemických či bylinkových: je nutno zvážit vhodnost pro Vaše děti a kvalitu preparátu: tj kolik! vitamínů reklamní preparáty obsahují a jak kvalitně jsou již různé bylinky zpracované

- naše zkušenosti upředňostňují např: propolis: firemně Prevapis 1xd 5 ml, nebo Imunoglukan 5 ml 1xd, nebo Colostrum- lze i kombinovat

( Hlíva Jack Hlívák pro děti je doplněk stravy s obsahem beta-1,3/1,6 D-glukanu z hlívy, rakytníku, nukleotidů chlorelly, jódu, selenu, vitamínů B12, B6 a D3 )

- při pozitivní haemophilové infekci: Gunaprevac: dle rozpisu preventivně dlouhodobě na 6 týdnů 1x týdně, ev při akutních potížích až 1-2x denně, či 2-3x týdně na 2-3 dny ( vhodné zahájit na podzim )

- ev kombinaci léků tzv nízkých dávek ze studíí tzv FRM ( fysiologické regulační medicíny, " laicky obdoba homeopatik " ): pokud máte vůli jít jinou cestou, než klasickou medicínou, můžeme spolu " zaexperimentovat ". Ráda předám návrh terapie po osobní konzultaci a vyšetření.

 - někdy volíme chemickou- cílenou imunostimul.th, dle vyšetření a opakovaných pozitivních kultivačních nálezů, většinou u školkových dětí: např. Broncho Vaxom/ Luivac ( na recept ), rozpis: 4 dny v týdnu, po sobě ráno nalačno, dále 2-3x týdně dlouhodobě po, stř, pá...s kontrolou klinickou

 

4, " čarodějnické- babské rady "

 

A, čaj z majoránky: ( né marjány )

 - koření majoránka přelít horkou vodou, nechat vyluhovat a popíjet

 

B, šťáva z cibule, kterou nakrájíte, přelijete medem/ ev cukrem /, schováte pod misku- pustí šťávu a popíjíte " furt "

 

C, rakytník - domácí rakytníkový sirup/ šťáva (rakytník v medu)

Rakytníková šťáva je celkem obtížná na přípravu: zde recept šikovné magistry lékarnícké: nutno ořezat větve rakytníku s oranžovými bobulemi, bobule se nůžkami odstřihaji z větvičky a v mixéru se rozdrtí. Pak přes platýnko se vytlačí štáva, drť se suší a používá do čajů.

 

Ev rakytníkovou štávu smíchat se stejným dílem medu, šťáva z rakytníku se s medem hladce smíchá, výslednou směs pak aplikovat po lžíci každé ráno v rámci snídaně a uschovávat v chladu lednice po dobu cca 6 týdnů.

 

( pokud chcete přípravu zjednodušit, kupte si v " dm drogerii- biopotraviny " biošťávu z rakytníku a smíchejte ji stejným dílem s medem ( není tak silná, protože rakytník v "dm " je pasterizovaný, ale pořád lepší než nic... )

 

D......a řady jiných domácích receptů ( slivovice po kapkách pro mamky ).....medování, zázvor...

 

 

E...mastička na hrudník- lze i obyčejná nahřátá plena

či využít účinky napč. Tymiánu ( tymián obecný - uvolní hleny )

 

Mast připravená z tymiánu (Thymus vulgaris) dobře uvolňuje hleny.

 

Sušenou rostlinu macerujeme v rozpuštěném sádle jeden den a potom scedíme.

 

Pro boj se zahleněním vetřeme mast do oblasti prsou a oblékneme si dvě vrstvy nejlépe bavlněného oblečení. Během krátké chvíle dojde k uvolnění hlenů a zlepšení odkašlávání.

F: fysioterapie- míčkování / hlazení krouživé / po hrudníku, s láskou a hlavně časem, nebo masáž plosky nohy

 

 

 

 

5, obecné " chytrosti ":

větrat: často, intenzivně, na krátko

chodit ven, pokud dítě nemá teplotu

doma mít chladněji, nepřetápět

nejvíc rodinu vyčerpává únava z nevyspání, z dumání nad zázračnými postupem jak děti uzdravit, z obviňování, co jsme zanedbali...:

- dobré je, si uvědomit, že většinou děti nemoce zvládají lépe, než dospěláci, i když prokašlou celou noc

- dobří jsou rodiče " odpočatí ", tj vyrovnaní s tím, že nemocnost byla, je a bude...a vše se zvládne

tj snaží se odpočívat, např. spí, když děti spí, ...radují se z dětí, i když mají měsíc rýmu..

 

6, kolektiv školek, miniškolek, klubů, divadel...

- velmi neoblíbené téma: staří-zkušení kolegové doporučují u vysoké nemocnosti u dětí vyloučit kolektiv na týdny rozhodně, někdy i na měsíce...

- rodiče lamentují, ale rozhodně platí rovnice v předškolním věku:

minimální " odolnost-imunita předškolních dítek " + vysoká infekčnost okolí = vysoká opakovaná nemocnost

- tak někdy stojí za úvahu zamyslet se, zda dítě z infekčního prostředí nevytáhnout do klidu domova, lesů a třeba babiček ( nebo nevyužít ošetřovačky u rodičů a dopřát si odpočinku )

 

7, z možných vyš.: nezaručujících " klid, bez nemocí "

ORL vyš.: dle kliniky ev vyšetření nosní mandle ( pokud dítě trvale chrápe v noci, dýchá pootevřenou pusou, je trvale zahleněno a má k tomu odpovídající nemocnost se zánětem středouší a pod, nebo poruchu vývoje řeči )

ALERGOLOGICKOIMUNOLOGICKÉ VYŠETŘENÍ: nutno volit velmi rozumně, individuálně

 

  • je přínosné jen u dětí s opakovanou dušností ( tj klinicky prokázánými záněty průdušek, závažnou nemocností ve smyslu opakovaných infektů s teplotami a nutností antibiotické léčby )

 

  • jinak není vyšetření přínosné a je vždy nutné laboratorní nálezy hodnotit dle věku a nemocnosti dítěte

 

Závěrem Vám všem přeji hodně zdraví, radosti a spokojenosti. Taková obyčejná slova, ale staletí platí, že jsou nejpodstatnější.

S pozdravem Vaše dětská ordinace.