Milé rodiny.

1, ORGANIZAČNÍ INFORMACE:

DŮLEŽITÉ- ZMĚNA ORDINAČNÍCH HODIN LEDEN, ÚNOR 2021: 

Vzhledem k aktuální přetrvávající pandemii bude ordinace v lednu a únoru 21 se změnou ordinačních hodin:

Pondělí 10-18 hod / pauza na oběd 12-13hod /

Úterý, čtvrtek a pátek 8-13 hod

Středy ordinace uzavřena / dr. Šilhánková pro akutní stavy přítomna na pediatrické klinice Krč, vyšetření jen po dohodě mailem, ev akutně telefonicky 26108 3399 9-10 hod / 

OBJEDNÁVÁNÍ: Vzhledem k pandemii je klinické vyšetření VŠECH PACIENTŮ v naší ambulanci vždy na PŘESNÝ ČAS po telefonickém či mailovém objednání.  

Objednávejte telefonicky na pevnou linku: úterý - čtvrtek hned ráno 8-8,30 hod, ponděli 10. hod.  Ev s předstihem mailemProsím mailujte rozumně, stručně, pište do předmětu zprávy celá jména dětí  a rok narození!!!. Neočekávejte " chatování " a bohužel ani individuální, trpělivý, vstřícný přístup. Medicína se aktuálně změnila v telemedicínu a obrovskou administrativu, je těžké každé rodině citlivě vyhovět a k tomu nezanedbat zdravotní vývoj právě u Vašeho dítěte. 

2, COVID PANDEMIE: V případě kontaktu Vašich dětí s Covid 19 pozitivní osobou prosíme o rozumnost a trpělivost stran testování, nehroťte prosím situaci. Onemocnění covid není " jen o testech ", ale o zodpovědném přístupu a 10 ti denní karanténě od posledního kontaktu s nemocným. Rychlou konzultaci s námi a testy by měly mít jednoznačně děti, které mají klinické příznaky! 

Se žádostí o žádanky na Covid nás konzultujte mailem, do předmětu vždy napište jméno dítěte a ročník narození. Napište nám klinické potíže pozitivní osoby a ostatních členů rodiny a podrobný stav dítěte! Na Covid testy se objednáváte on line ( viz aktuality ), dle doporučení hygieny,  na 5.-10. den od posledního kontaktu s nemocným člověkem, tímto máme vždy prostor vypsat žádanku a zdravotní stav Vašeho dítěte s Vámi konzultovat. Prosím, neobjednávejte se na testy v době, kdy jste ještě nedostali vyjádření hygieny, nekontaktovali nás a netlačte na urgentní " do hodiny " psaní žádanky...

I při negativním testu musí Vaše dítě podstoupit 10 ti denní karantenu od posledního dne s pozitivní osobou.

Žádanky odesíláme nejpozději do 2. pracovního dne od Vašeho kontaktování mailem. (Příklad: pokud hlásíte v pátek odpoledne, žádanky napíšeme v pondělí a objednáváte se nejdříve na úterý... né vždy vyhovíme nařízení hygieny a Vašim potřebám a představám, ale toto je realita..)

Žádanky odesíláme elektronicky do centrálního registru laboratoří v celé ČR. V laboratoři se prokazujete kartičkou ZP. Do žádanky neuvádíme místo a čas odběru. Žádanky od nás neobdržíte ani mailem ani do ruky, jsou v elektronickém systému a důvěřujte nám, pokud odepíšeme, že jsme Vás zaznamenali, tak to platí. Výsledek vyšetření se do naší ordinace dostane výjimečně a jen z některých laboratoří a s velkým odstupem. Výsledek obdržíte Vy na kontakty, které uvedete, za 24-72 hod a sdělíte nám ho. ( Často žádanky nelze ihned odesílat, systém je zahlcen, buďte trpěliví, dáme Vám vědět v případě, že budeme mít problémy právě s Vaší žádankou... jinak nepíšeme. Neočekávejte osobní konzultaci na každý mail.)

Do dopoledne 15.10. nebyla vyloučena dle hygienických doporučení i zodpovědná 14 ti denní karanténa bez testování dítěte, viz " aktuality ". Metodické pokyny se denně mení a od 16.10. 2020 je dle nařízení MZ a hygieny nemožné podstupit jen karanténu, bez testů....

3, STONAVOST je naštěstí aktuálně u dětí nezávažná, bývají virové angíny, zahlenění. Stran Covid onemocnění je naprosto podstatná otázka jaké má klinické potíže testovaná osoba a zda je riziková pro uvedené onemocnění. Pozitivní zprávou je, že děti do adolescentního věku nemají závažný průběh koronavirového onemocnění. Z našich 280 testovaných dětí je dosud 31 pozitivních, z toho 3 měly potíže ve smyslu závažnějších teplot, 6 měly mírné projevy infektu, ostatní neměly příznaky. Projevy onemocnění jsou u dětí velmi pestré: kašel, teploty, bolesti kloubů, bolestí břicha, průjem, ztrátu čichu. Rozhodně u každého stonání musíme zvažovat i koronavirový původ a být obezřetní i u malých dětí.

Prosím, nechávejte v lednu předškolní děti doma, pokud jen trochu můžete. Kontakty s pozitivní osobou jsou aktuálně možné v každé uzavřené společnosti. V MŠ se často testují děti i 2x v průběhu jednoho týdne, to mi přijde pro tyto malé děti velmi stresující a zbytečné ...

Z osobní zkušenosti, z konzultací s odborníky a kolegy po celé ČR vím o 2 případech zdravých mužů s nestandartně probíhající infekcí Covid, tj s velmi závažnými obtížemi u zdravého člověka. Velmi pravděpodobně závažný průběh onemocnění byl u jednoho muže dán fyzickým vyčerpáním v době inkubace, tj před propuknutím onemocnění, proto si dovolím nevyžádané rady.

4. NEVYŽÁDANÉ RADY: Dopřejte si rodinně v této době navíc odpočinek, nepodceňujte první příznaky jakéhokoliv stonání, myjte si pečlivě ruce, noste roušky v uzavřených prostorech, dobře jezte, pijte, spěte, pohybujte se ( náš kraj nabízí spousty lesních, izolovaných možností vycházek ). Mějte rozumný respekt a pokoru k tomuto ( a i jiným ) onemocněním. Filtrujte neověřené zprávy, kterých je nespočet....

A neodpustím si asi hloupý, zbytečný, osobní apel. " kašlete na zásobování jídlem, nežeňte se do nákupních center za slevami, myslím, že Novoroční čas se dá užít i ve skromném duchu. Prosím važte si svého zdraví. Buďte ohleduplní. "

5, NOVÍ PACIENTI: máme velmi omezenou kapacitu přijmu nových pacientů, přijímáme jen novorozence a sourozence stávajících rodin. Pokud vyžadujete naší péči, prosím napiště důvody, které Vás k tomu vedou. Děkujeme za důvěru.

 

Přeji Vám i nám zdraví. Inge Šilhánková 

 

 

Vybavení ordinace

Po stránce materiálního zařízení vlastníme moderní technické vybavení - otoskop na orientační vyšetření uší, CRP přístroj na orientační zhodnocení aktivity zánětu v těle a ev. zvážení indikace k antibiotické léčbě, Strep test a jiné základní vybavení ordinace, včetně dokumentace v počítačové formě.

Vlastníme přístroj Piercer, Piercer mini pro nastřelování sterilních náušnic do ucha. Aplikace je velmi jednoduchá a rychlá. Jistě né bezbolestná, ale velmi šetrná. Aplikujeme náušnice děvčátkům po 1. očkování, nejdříve po 3,5 měsíci věku. A myslíme si, že nejvhodnější doba pro malé parádnice je ve věku 3,5 až 8 popřípadě až 12ti měsíců. A pak až v době školkové, kdy holčičky po náušnicích samy zatouží. Ale rozhodnutí je vždy na vás, milé maminky...

Zapůjčujeme kojenecké váhy, dle potřeby provádíme přístrojové odsávání kojenců, při stavech dušnosti volíme "inhalační" medikaci, kdy zapůjčíme "dýchadýlko-spacer" domů.

Odběry a výtěry k laboratornímu vyšetření provádíme v naší ordinaci, citlivě, s láskou. Velmi vzácně odesíláme pacienty k odběru do odběrových center, kde individuální přístup lze těžko očekávat.

Naše ambulance vytvořila lékařské povídání. Je to taková knížečka, která by vám mohla pomoci se zorientovat v očkování, preventivních kontrolách, základním postupům při teplotě a jiných stavech. Na vyžádání, po úhradě 100 Kč v ordinaci, Vám ji rádi zašleme mailem nebo předáme osobně v ordinaci s komentářem a věnováním.