Milé rodiny, přejeme krásné dny.

ORGANIZAČNÍ INFORMACE: 

Ve středu 8.12.21 ORDINACE UZAVŘENA,  z důvodu nemoci sestřičky. Dr. šilhánková ordinuje v Krči, vyšetření jen závažně nemocných dětí po dohodě mailem mezi 8.-10.hod. Veškerou administrativu a neakutní onemocnění budeme řešit 9.-10.12.

TRVÁ VYŠETŘENÍ VŠECH DĚTÍ NA PŘESNÝ ČAS, tj i pro akutně nemocné děti i preventivní kontroly obdržíte po předchozí dohodě s námi konkrétní čas kontroly, který se snažte respektovat. Neobjednané pacienty ošetříme jen v urgentním případě.

Ordinujeme pondělí 10-17,30 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čvrtek domlouváme vždy individuálně.

Zde návod k objednávání. Je pro nás důležitá Vaše spolupráce. Záleží nám na zdokonalení organizace chodu ordinace a máme radost, že jste nám napomohli na trvalo udržet objednávání všech pacientů, tj i nemocných, na přesný čas. ( on line objednávací systém se nemůže v naší praxi uchytit díky častému, nepředvídatelnému přeobjednávání pacientů )

Akutně nemocné děti objednávejte hned na začátku dne telefonicky na pevnou linku 257 761 515, ev s předstihem mailem sestricka.vrane@seznam.cz. Mail ingrid.silhankova@gmail.com využívejte jen k neurgentím konzultacím. 

PODSTATNÉ! vždy do předmětu pište JMÉNO DÍTĚTE a rok NAROZENÍ a stručně důvod konzultace ( např Nadšená Brunhilda, r 17, akutní kašel ) a na naše odpovědi reagujte, ať víme, že jsme si porozuměli.

ZASTUPUJÍCÍ LÉKAŘKY: můžete se někdy setkat s dr. Alenkou Augustinovou ci dr Petrou Lefflerovou, mají moji velkou důvěru, jsou kvalitní, zkušené lékařky, lidsky laskavé a empatické. 

NEMOCNOST: je celkově nezávažná, ale " prudivá, opakující se ", od září asi v 5. vlně četně řádí " podzimní virosy " s kašlem, teplotami, průjmem, zvracením. Vždy při počínajících virových projevech nejdříve 1-2 dny dopřejte dětem klid a odpočinek doma, nedávejte děti do kolektivu a pokud se stav nelepsi, tak nám napište, že rodinně stůněte, ať můžeme ev plánovat kontrolu, pokud bude nutná.

" COVIDÍ SITUACE "  naštěstí je v dětském věku hlavně vyčerpávající administrativní a organizační zátěží, klinicky děti mají nezávažné průběhy s bohatými projevy, kašel, bolesti hlavy, průjmovité stolice..... Jistě si děti zasluhují klid a čas na zotavení.

Stran administrativy: prosím piště maily, do předmětu jméno a příjmení dítěte, rok narození, uveďte svoje telefonnní číslo. Jistě nás zajímají potíže dítěte.

DĚTI DO 18 TI LET MAJÍ NÁROK NA 5 PCR TESTŮ ZA MĚSÍC, PROSÍM VYUŽÍVEJTE TUTO MOŽNOST!! NEŠETŘETE SI ŽÁDANKY NA RODINNÉ AKTIVITY TYPU VÝLETŮ A KONCERTŮ A POD, ALE VELMI PROSÍM VYUŽÍVEJTE JE NA KARANTÉNY A ŠETŘETE prosím NAŠE SÍLY, JSOU VELMI OMEZENÉ.

POKUD NUTNO, A NENÍ ZBYTÍ, tak žádanky odesíláme do centrálního registru. Objednáváte se samostatně, většinou obdržíte sms potvrzení, ale né vždy. Vyřizujeme do 24 hod, mimo víkendy a svátky. Základní informace stran karanteny obdržíte z hygienické stanice.

Zdravím Vás, Inge Šilhánková

 

TEPLOTA

12. 01. 2016

 

TEPLOTA

Toto čtění je podstatné, neb z mé 26 ti leté zkušenosti velmi chybujete v dávkování. Dospělák si klidně " lupne 3 Ibalginy denně při minimálních potížích a vlastní dítě nechá s horečkou 39 st.  " tomu odolat ", nebo teplotu pošolíchá 5 ml sirupem.

Malými, nedostatečnými dávkami léků na teplotu dítěti nepomáháte, prodlužujete stonání. Běžně se stává, že např. školní dívka věku 13 let má 5 ml sirupu, tj dávku pro 10 ti kilové roční mimino.

VELMI ZJEDNODUŠENĚ:

Dítě kolem 20 ti kil musí mít ibuprofenu 200 mg, tj 1 tabletu Nurofenu či Ibalginu a 200 mg nebo 10 ml sirupu, pokud je v 5 ti ml 100mg. Obdobně u paracetamolu, tj Panadol či Paralen. 

Nesledujte příbalové letáky, jsou tvořené pro masu lidí, nejsou konkrétní pro Vaše dítě.

A ZDE OD ZAČÁTKU A SLOŽITĚJI: 

1, NEJPODSTATNĚJŠÍ: KVALITNÍ TEPLOMĚR, TEN SE NEPOZNÁ DLE CENY, DLE MÝCH ZKUŠENOSTÍ JE NEJIDEÁLNĚJŠÍ ZA 83 KČ KLASICKÝ LIHOVÝ TEPLOMĚR do podpaží, či " rychloběžka od babiček " do zadečku

 

2, LÉČBA: při teplotě nad 38 st ( měřeno v zadečku 38,5 st, v uchu 38,5 st.: odečítá se 0,5 st )

podávejte medikaci proti teplotě ( nevyčkávejte )

při dlouhém průběhu teplot tj nad 3 dny se doporučuje prostřídat paracetamol a ibuprofen

pokud ale máte dobrou zkušenost s jedním lékem, kdy dítě dobře reaguje a teplota poklesává, střídat nemusíte

podáváte lék po 4-6 hodinách (při vysokých teplotách ev lze krátkodobě a 3 hod )

 

3, JAKÉ LÉKY ?

- IBUPROFEN: komerčně Ibalgin/ nebo Nurofen ( je to jedno který z nich, jsou stejné, stále ibuprofen )

 sirup: v dávce 10-15 mg/kg/ dávku

 čípek: a 60 nebo 125 mg

 

-PARACETAMOL: komerčně Panadol/ nebo Paralen:

 sirup: v dávce 10-15 mg/kg/ dávku

 čípek: 100mg ( 125 mg )

 

Je jedno zda podáte sirup, tabletu či čípek.

Čípek má efekt rychlejší, upředňostňujete jej při zvracení.

S narůstající hmotností NAVYŠUJETE DÁVKY!

OBECNĚ RADŠI VYŠŠÍ DÁVKA, NEŽ OPAKOVANĚ NEDOSTATEČNÁ DÁVKA, na kterou čekáte pokles teplot.