Milé rodiny, přejeme krásné dny.

ORGANIZAČNÍ INFORMACE: 

Ve středu 8.12.21 ORDINACE UZAVŘENA,  z důvodu nemoci sestřičky. Dr. šilhánková ordinuje v Krči, vyšetření jen závažně nemocných dětí po dohodě mailem mezi 8.-10.hod. Veškerou administrativu a neakutní onemocnění budeme řešit 9.-10.12.

TRVÁ VYŠETŘENÍ VŠECH DĚTÍ NA PŘESNÝ ČAS, tj i pro akutně nemocné děti i preventivní kontroly obdržíte po předchozí dohodě s námi konkrétní čas kontroly, který se snažte respektovat. Neobjednané pacienty ošetříme jen v urgentním případě.

Ordinujeme pondělí 10-17,30 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čvrtek domlouváme vždy individuálně.

Zde návod k objednávání. Je pro nás důležitá Vaše spolupráce. Záleží nám na zdokonalení organizace chodu ordinace a máme radost, že jste nám napomohli na trvalo udržet objednávání všech pacientů, tj i nemocných, na přesný čas. ( on line objednávací systém se nemůže v naší praxi uchytit díky častému, nepředvídatelnému přeobjednávání pacientů )

Akutně nemocné děti objednávejte hned na začátku dne telefonicky na pevnou linku 257 761 515, ev s předstihem mailem sestricka.vrane@seznam.cz. Mail ingrid.silhankova@gmail.com využívejte jen k neurgentím konzultacím. 

PODSTATNÉ! vždy do předmětu pište JMÉNO DÍTĚTE a rok NAROZENÍ a stručně důvod konzultace ( např Nadšená Brunhilda, r 17, akutní kašel ) a na naše odpovědi reagujte, ať víme, že jsme si porozuměli.

ZASTUPUJÍCÍ LÉKAŘKY: můžete se někdy setkat s dr. Alenkou Augustinovou ci dr Petrou Lefflerovou, mají moji velkou důvěru, jsou kvalitní, zkušené lékařky, lidsky laskavé a empatické. 

NEMOCNOST: je celkově nezávažná, ale " prudivá, opakující se ", od září asi v 5. vlně četně řádí " podzimní virosy " s kašlem, teplotami, průjmem, zvracením. Vždy při počínajících virových projevech nejdříve 1-2 dny dopřejte dětem klid a odpočinek doma, nedávejte děti do kolektivu a pokud se stav nelepsi, tak nám napište, že rodinně stůněte, ať můžeme ev plánovat kontrolu, pokud bude nutná.

" COVIDÍ SITUACE "  naštěstí je v dětském věku hlavně vyčerpávající administrativní a organizační zátěží, klinicky děti mají nezávažné průběhy s bohatými projevy, kašel, bolesti hlavy, průjmovité stolice..... Jistě si děti zasluhují klid a čas na zotavení.

Stran administrativy: prosím piště maily, do předmětu jméno a příjmení dítěte, rok narození, uveďte svoje telefonnní číslo. Jistě nás zajímají potíže dítěte.

DĚTI DO 18 TI LET MAJÍ NÁROK NA 5 PCR TESTŮ ZA MĚSÍC, PROSÍM VYUŽÍVEJTE TUTO MOŽNOST!! NEŠETŘETE SI ŽÁDANKY NA RODINNÉ AKTIVITY TYPU VÝLETŮ A KONCERTŮ A POD, ALE VELMI PROSÍM VYUŽÍVEJTE JE NA KARANTÉNY A ŠETŘETE prosím NAŠE SÍLY, JSOU VELMI OMEZENÉ.

POKUD NUTNO, A NENÍ ZBYTÍ, tak žádanky odesíláme do centrálního registru. Objednáváte se samostatně, většinou obdržíte sms potvrzení, ale né vždy. Vyřizujeme do 24 hod, mimo víkendy a svátky. Základní informace stran karanteny obdržíte z hygienické stanice.

Zdravím Vás, Inge Šilhánková

 

LÉKARNA NA CESTY

24. 01. 2016

 

Milí rodiče, při vlastním balení na dovolenou jsem si udělala pro Vás seznam věcí, které by jste měli míti při ruce... a průběžně ho upravuji.

Takže pro případ úrazu a krvácení je dobrý GELASPON, tj taková houbička na zástavu krvácení balená sterilně, pak nějaká sterilní obinadla a výborné na tržné ranky jsou STERI-STRIPY, místo vystřihování tzv." mašliček". 
Náplast polštářková, a já mám v oblibě BEZPOLŠTÁŘKOVOU, PEVNOU- širokou, je ideální na počínající puchýře na patě, zpevní patu a předejde vzniku puchýřů. Chytré je mít desinfekci, např. malé balení Cutaseptu (nebo větší balení slivovice). Šikovné jsou náplasti Leni, kombinace " tejpingu s léčebnou medicínkou " na svalové a kloubní potíže, např. výrony.

Z více odborných medicínek doporučuji mast Framykoin / Bactroban, na infekční záděrky, ranky, po užití desinfekce. Rozumné je vzít si sebou něco na infekci oka, Borová voda / Ophtalmo Septonex, nebo ideálnější při hnisavých afekcích již kapky s antibiotiky např. Tobrex. Na cesty se hodí tablety Kinedryl

Jistě pro případ teplot Paralen čípek, sirupy Ibalgin a Nurofen. Nedá mi nepřipomenout, že rodiče mají ve zvyku dávat malé dávky léků na teplotu, takže zkuste vědět, že při teplotě nad 38 stupňů se doporučuje dát lék v dávce 10mg/kg váhy Vašeho dítěte. Dobré je si již uvědomit, že děti nad 20kg si poradí i s tabletkami, takže místo lahví Ibalginu, bych koupila Ibalgin v tabletách 200mg, nebo Nurofen 200mg / existuje i varianta 100mg -rozpustná tableta 

Při zvracení a průjmech užijete rehydratační roztoky, sáčky KULÍŠEK / ENHYDROL. Dobrá je i SMECTA. Při dietních chybách živočišné uhlí. Střevní " dyskomforty " někdy zvládnou vhodná probiotika, např. Enterina, kombinace lactobacilu a desinfekce přírodními borůvkami s vitamíny.

Já léky na kašel, pokud je vlhký, úlevný, nedávám a sebou neberu. Rozumné mi přijde tlumit kašel dráždivý suchý, vyčerpávající, např. Tussin kapky, či Robitussin na dráždivý kašel, starší děti Codein. Při alergických reakcích doporučuji Zyrtec tablety, a závažné alergiky vybavuji Prednisonem. (užití vždy po předcházející domluvě

Bolesti v krku, při změně klimatu, užití klimatizací a pod,  často zažene přírodní propolis ve formě spraye Prevapis, mám dobrou zkušenost s intenzivnější kůrou, tj spotřebovat baleníčko za 1-2 dny se souběžným dostatečným příjmem tekutin.


Jinak si myslím, že hlavně potřebujete víru ve zdraví, pohodu, radost. Většinou na dovolených, pokud jsou radostné, i nemoc zvládáte dobře a často i bez medicínek. Takže krásné dovolené Vám, ve zdraví.

Nenechte si za každou cenu v " turistických destinacích " vnutit antibiotika. Prakticky neznám pacienta, který, pokud v cizině kontaktuje lékaře, neodejte bez antibiotik. Je velmi málo případů, kdy jsou třeba.