Milé rodiny, přejeme krásné dny.

ORGANIZAČNÍ INFORMACE: 

Ve středu 8.12.21 ORDINACE UZAVŘENA,  z důvodu nemoci sestřičky. Dr. šilhánková ordinuje v Krči, vyšetření jen závažně nemocných dětí po dohodě mailem mezi 8.-10.hod. Veškerou administrativu a neakutní onemocnění budeme řešit 9.-10.12.

TRVÁ VYŠETŘENÍ VŠECH DĚTÍ NA PŘESNÝ ČAS, tj i pro akutně nemocné děti i preventivní kontroly obdržíte po předchozí dohodě s námi konkrétní čas kontroly, který se snažte respektovat. Neobjednané pacienty ošetříme jen v urgentním případě.

Ordinujeme pondělí 10-17,30 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čvrtek domlouváme vždy individuálně.

Zde návod k objednávání. Je pro nás důležitá Vaše spolupráce. Záleží nám na zdokonalení organizace chodu ordinace a máme radost, že jste nám napomohli na trvalo udržet objednávání všech pacientů, tj i nemocných, na přesný čas. ( on line objednávací systém se nemůže v naší praxi uchytit díky častému, nepředvídatelnému přeobjednávání pacientů )

Akutně nemocné děti objednávejte hned na začátku dne telefonicky na pevnou linku 257 761 515, ev s předstihem mailem sestricka.vrane@seznam.cz. Mail ingrid.silhankova@gmail.com využívejte jen k neurgentím konzultacím. 

PODSTATNÉ! vždy do předmětu pište JMÉNO DÍTĚTE a rok NAROZENÍ a stručně důvod konzultace ( např Nadšená Brunhilda, r 17, akutní kašel ) a na naše odpovědi reagujte, ať víme, že jsme si porozuměli.

ZASTUPUJÍCÍ LÉKAŘKY: můžete se někdy setkat s dr. Alenkou Augustinovou ci dr Petrou Lefflerovou, mají moji velkou důvěru, jsou kvalitní, zkušené lékařky, lidsky laskavé a empatické. 

NEMOCNOST: je celkově nezávažná, ale " prudivá, opakující se ", od září asi v 5. vlně četně řádí " podzimní virosy " s kašlem, teplotami, průjmem, zvracením. Vždy při počínajících virových projevech nejdříve 1-2 dny dopřejte dětem klid a odpočinek doma, nedávejte děti do kolektivu a pokud se stav nelepsi, tak nám napište, že rodinně stůněte, ať můžeme ev plánovat kontrolu, pokud bude nutná.

" COVIDÍ SITUACE "  naštěstí je v dětském věku hlavně vyčerpávající administrativní a organizační zátěží, klinicky děti mají nezávažné průběhy s bohatými projevy, kašel, bolesti hlavy, průjmovité stolice..... Jistě si děti zasluhují klid a čas na zotavení.

Stran administrativy: prosím piště maily, do předmětu jméno a příjmení dítěte, rok narození, uveďte svoje telefonnní číslo. Jistě nás zajímají potíže dítěte.

DĚTI DO 18 TI LET MAJÍ NÁROK NA 5 PCR TESTŮ ZA MĚSÍC, PROSÍM VYUŽÍVEJTE TUTO MOŽNOST!! NEŠETŘETE SI ŽÁDANKY NA RODINNÉ AKTIVITY TYPU VÝLETŮ A KONCERTŮ A POD, ALE VELMI PROSÍM VYUŽÍVEJTE JE NA KARANTÉNY A ŠETŘETE prosím NAŠE SÍLY, JSOU VELMI OMEZENÉ.

POKUD NUTNO, A NENÍ ZBYTÍ, tak žádanky odesíláme do centrálního registru. Objednáváte se samostatně, většinou obdržíte sms potvrzení, ale né vždy. Vyřizujeme do 24 hod, mimo víkendy a svátky. Základní informace stran karanteny obdržíte z hygienické stanice.

Zdravím Vás, Inge Šilhánková

 

SALMONELOVÉ ČTENÍ

18. 05. 2016

NÁZEV TOHOTO ČTENÍ: " SALMONELOSA u dětí, které byly na školkovém výletě 4.5.2016". Jedná se o bakteriální střevní zánět, s teplotou, opakovanými řídkými stolicemi, někdy s krví a hlenem, někdy se zvracením.

Od 10.5. jsem já i MŠ v kontaktu s HYGIENICKOU STANICÍ.

Dle mé konzultace je domluven " rozumný přístup ", tj bez zbytečného vyšetřování dětí. COŽ STÁLE PLATÍ!! ( A JE TO VELMI VSTŘÍCNÝ KROK ZE STRANY HYGIENY, TAK DO TOHO, PROSÍM, NEVNÁŠEJTE " PANIKU ". KIOSEK, KTERÝ ZA VŠE MŮŽE, BUDE " POTRESTÁN " . Poslední konzultace s hygienou byla 13.5. 13,00 hod a " pohodový " postup se naštěstí nemění. )

Věřte, že každé další zkoumání bude jen a jen k neprospěchu Vašich dětí, s vyšetřováním, které jim nepřinese žádný přínos!!!, tj nezlepší průběh, nevymyslí lepší léčbu....

Rodiny snaživě žádám o trpělivost a počítání s dostatečnou rekonvalescencí, tj odpočinkem po této nemoci, rozumně 2 týdny, tj do 22.5..

Tyto 2 týdny nejsou výmyslem školky, ale rozumným přístupem k nemocnému dítěti se závažnou bakteriální infekcí. I přestože děti nevyšetřujeme, tak se dá předpokládat, že mají vysoké zánětlivé známky i v krvi a je to pro ně zatěžující. Proto je nutná řádná rekonvalescence.

Dietní stravu velmi pomalu rozvolňujte, tj nové potraviny zařazujte pozvolna, dle tolerance dětí, volte spíše sušší, nekombinovanou stravu, nedávejte uzeniny a nekvalitní výrobky, mléčné produkty je dobré začít dávat až s odstupem, spíše bych od příštího týdne volila zakysané výrobky, jogurty, než třeba lupínky s mlíčkem...Pokud děti již mají " nejhorší za sebou a jakoby hladoví " zkoušejte pestřejší stravu, ale sledujte stolice, nadýmání..

Průběh může být MĚNLIVÝ, TJ PO FÁZI " ZLEPŠENÍ ", SE JEŠTĚ MOHOU OBJEVIT DNY S ŘÍDKOU STOLICÍ, ČI ZVRACENÍM, PROTO NEPODCEŇUJTE KLID A ROZUMNOU STRAVU. Většinou akutní potíže trvají 2-4 dny, pokud ustoupí, lze na vycházku, lze dítěti dovolit přiměřenou zátěž, např. hru na zahradě....MYSLÍM, ŽE DĚTI SVOJE SÍLY ZNAJÍ NEJLÉPE. SPÍŠE NEORGANIZUJTE ŽÁDNÉ NÁROČNÉ AKCE,  i když se Vám bude zdát dítko již v dobrém rozmaru.

Zde obecné doporučení:

dostatek tekutin: opakovaně nabízet po malých množstvích!!! dop. dle tolerance voda, čaj ovocný, bylinkový, černý, dle tolerance dítěte, lze osladit, např. Glukopurem

/ někdy děti toleruji chlazené tekutiny lépe,  lze podávat lžičkou, brčkem... /

/ při malém příjmu tekutin vhodné rehydr. roztoky: Epsgan ev. Kulíšek, Enhydrol /

dieta: tj nemastná, nedráždivá strava, vhodná sušší strava ( piškoty, sušší rohlík, Bebe sušenky, Club sušenky, rýže, vařené libové kousky masa, těstoviny, slaný vývar, banán...) VELMI POZVOLNA ROZVOLŇOVAT

lze zkusit: Smecta 3x1/2 sáčku, při dobré toleranci cca 5-7 dní, pokud dítě Smectu odmítá, tak mu ji nevnucujte....

probiotika: např: Lactobacilus, Enterina, Hylak ( dlouhodobě cca 3 týdny )

léčba teploty, viz aktuality na našich stránkách / kde je podrobný rozpis terapie, dobrý je Nurofen cucavá tableta 100mg / v této věkové kategorii 2 tablety najednou cca a 4-6 hod dle potřeby/