Milé rodiny, 19.5. 2020 byl ukončen " nouzový stav  stran pandemie koronaviru". Od 16.3.20 jsme si každý po svém zažili nějakou tu obavu, strach. Důležitá zpráva je, že " paradoxně " celkově nemocnost dětí byla v této době naprosto minimální, neb děti dlouhodobě nebyly v kolektivech a byly doma, chci věřit, že ve svých šťastných a spokojených rodinách, i přes veškerá omezení. Neošetřovala jsem bolesti hlaviček, bříšek, nožiček, nebylo prakticky žádné závažné stonání. Věřím, že tomu tak bude i když část dětí nastoupí do školek a škol. Setkávám se spíše jen s panikou v rámci organizace a kontrol zdravotního stavu dětí v rámci chaotických školních nařízení, tak prosím nepanikařte. Měla by v nás zůstat pospolitost rodinná, pokora k nějakým pravidlům, tolerance, přijmutí prostého faktu, že nemocem se dá jednoznačně předcházet, jak tomu bylo v době " karantény ". Tyto atributy dle mého přispívají ke spokojenosti a tímto i ke zdraví.

V ordinaci pracujeme od 1.6. dle našich standartních ordinačních hodin ( neplatí ale původní rozdělení času ordinace na zdravé a nemocné ). Je stále nutné zapezpečit dokonalé hygienické podmínky pro Vás a Vaše děti, proto VŠECHNY KONTROLY A KONZULTACE MUSÍ BÝT PŘEDEM NAHLÁŠENÉ. Nemocné děti ošetřujeme vždy po individuální dohodě, prosím informujte nás včas o stonání, abychom mohli naplánovat kontrolu. Prosím zkontaktujte nás mailem či na pevnou linku v případě, že máte dítě, kdy bychom měli plánovat preventivní kontrolu ( tj děti narozené leden až srpen s lichými narozeninami, 3.-5.-7....) nebo dlouhodobě odkládáme očkování. Prosím mailujte rozumně, pište celá jména dětí, rok narození a neočekávejte " chatování ". A reagujte zpětně na naše maily, ať víme, že jsme si porozuměli  ( a také je to zdvořilost ). 

Na středisko prosím NEVSTUPUJTE pokud JSME SE SPOLEČNĚ NEDOMLUVILI. ( čekárna je zamčená, pacienti jsou individuálně vpouštěni, objednáváme tak, že se zde nemůžete s nikým potkat, nečekáte, proto jednoznačně žádáme o respektování času nabízených kontrol a zpětně děkuji, že to dosud výborně fungovalo ). Pokud se od naší dohody cokoliv u Vás nebo ve Vašem okolí změnilo, tak na středisko nechodíte a voláte či píšete nám, abychom se domluvili na postupu.

Dopředu se omlouvám, ale nebudu některé dny v červnu přítomna, musím si doplnit stáže, které se rušily: 2.6. úterý ordinace 8-15 hod, dr. I.Šilhánková přítomna 8.-10.hod., 5.6. pátek ordinace jen 8.-10.hod., 9., 11., 12.6. ordinace řádně otevřena ke konzultacím se sestřičkou, ale dr. Šilhánková nepřítomna. Pokud máte cokoliv k řešení, prosím neodkládejte to.

Přeji Vám i nám zdraví. Inge Šilhánková 

 

SYNDROM RUCE ÚSTA NOHA

16. 10. 2017

Syndrom ruce -ústa-noha NÁS POTRÁPIL FESTOVNĚ v září a v říjnu 2017 a proto několik poznatků: 

Uvedená nemoc se vyskytuje v různých podobách: od vysokých teplot a mnohočetných vyrážek kolem pusy a na dlaních a ploskách nohou, až po mírnější varianty uvedeného, nebo u dospěláků velké bolesti svalů a kloubů. Je to virová infekce, rozvoj možný až s odstupem 10 ti dnů od kontaktu. Neléčí se antibiotiky, i když vstupně může být bolest v krku a nález místní může vypadat jako angína. ( často Vám vnutí antibiotika na pohotovosti, velmi zbytečně- opravdu se vyplatí vyčkat vývoje a nehnat se na pohotovost na začátku teplot a bolestí v krku )

Vše vyžaduje klid a postel a megadávky C vit / lze pro dítka ve formě Prevapisu s Céčkem, či v šumivé tabletě, nebo hogofogo forma tzv Lipo C askor pro dospěláky ( děti nepozřou ) / a B vitamínů / pro děti v kapkách 2x 15 kapek /. A léky na teplotu.

Prosím, v zájmu Vašich dítek, i při lehkém průběhu, minimálně týden bez školky, či práce. Buď dorazíte k nám se ukázat a rádi poradíme, nebo jen ležíte v posteli a napíšete vývoj, nechám na Vás. Rozhodně odpočívejte, dítka po akutní fázi mohou lehce ven, dospěláci většinou tak týden nemají sílu opustit postel...tak respektujte tělo.

S odstupem týdne mohou být změny na kůži a na nehtech- olupování až olamování nehtů.

Prostě tělo dostalo záhul, tak mu dopřejte klid.

A pro zvědavce- dělají to Coxsakie viry....