Milé rodiny, 

Od 1.8. do 31.8. je v ordinaci prázdninový provoz 8-13 hod. Dle hygienických nařízení stále platí vyšetření nemocných i preventivní kontroly jen po předchozím objednání. Tj. na přesný čas, který prosím dodržujte. Objednávejte telefonicky na pevnou linku, ev mailem. Potíže řešte včas, ideálně telefonicky hned ráno 8-8,30 hod ( nenechávejte vše na poslední chvíli, tj. neřešte potíže v den odjezdu na dovolenou ). 

Dovolená dr. Šilhánkové od 10.8. do 31.8. V době dovolené trvale přítomná sestřička Helena 8.-13.hod. Pomůže Vám při všech administrativních potřebách a jednoznačně můžete konzultovat akutní stavy.  Lékařský zástup bude PŘÍMO V ORDINACI DR. AUGUSTINOVOU v úterý 11.8. 8-11 hod. a ve čtvrtek 13.8. 8-11 hod, platí VYŠETŘENÍ PO TELEFONICKÉ DOHODĚ.

 

VYŠETŘENÍ U ZASTUPUJÍCÍCH LÉKAŘŮ JE VHODNÉ PŘEDEM ŘEŠIT SE SESTŘIČKOU, PORADÍ POSTUP.

17.8.-21.8. zástup dr. Nováková, Dolní Břežany-Zvole, Břežany http://www.detskylekarbrezany.cz/ordinacni_hodiny.html

26.8.-18.8. zástup dr. Bémová, v ordinaci dr. Vlčkové, stará poliklinika Zitavského, Zbraslav, tel 257921365 http://www.mc-zbraslav.cz/prakticke-informace/zdravotnicka-zarizeni/mudr-ludmila-vlckova/

Prosím mailujte rozumně, stručně, pište celá jména dětí ( né jména rodičů ), rok narození a neočekávejte " chatování ". A reagujte zpětně na naše maily, ať víme, že jsme si porozuměli  ( a také je to zdvořilost ). Nevyužívejte jiné sociální sítě ( whats up, fcb ).

Pokud vyžadujete jen jakékoliv potvrzení, tak nevolejte, nepište a doražte v ordinačním čase.

19.5. 2020 byl ukončen " nouzový stav  stran pandemie koronaviru". Od 16.3.20 jsme si každý po svém zažili nějakou tu obavu, strach. Důležitá zpráva je, že " paradoxně " celkově nemocnost dětí byla v této době naprosto minimální, neb děti dlouhodobě nebyly v kolektivech a byly doma, chci věřit, že ve svých šťastných a spokojených rodinách, i přes veškerá omezení. Neošetřovala jsem bolesti hlaviček, bříšek, nožiček, nebylo prakticky žádné závažné stonání. Od června řešíme spíše paniku danou chaotickými prázdninovými nařízeními stran dovolených, táborů, tak prosím nepanikařte. Nemocnost u dětí je lehce navýšena, neb již štrádujeme světem a děti jsou často vystavovány velkým aktivitám, na které nejsou navyklé. Po každém táboře je prosím nechte odpočinout, odpočinkem často zvládnete počínající nastydnutí, menší teploty a prostou únavu dítěte. Stále platí, že existuje i běžná, nekoronavirová, stonavost.

Přála bych nám všem, aby  " zůstala " pospolitost rodinná, pokora k pravidlům, tolerance, přijmutí prostého faktu, že nemocem se dá jednoznačně předcházet, jak tomu bylo v době " karantény ". Tyto atributy dle mého přispívají ke spokojenosti a tímto i ke zdraví.

V době " karanteny " velmi dobře fungovala naše vzájemná spolupráce, tj Vaše docházka v dohodnutý čas, bez opakovaného přeobjednávání kontrol, jednoduchá mailová korespodence, pokud byla nutná " telemedicína, tj hodnocení zdravotního stavu dle fotek ", tak jste byli trpěliví, ochotní vyčkat vývoje s přijmutím různých diagnostických úvah a postupů. Tento přístup si vážím a děkuji. V běžné, uspěchané době velmi tlačíte na rychlé uzdravení dětí, na jednoznačné diagnosy, na množství vyšetřování a léků. A je vidět, že uzdravení často jde jen s prostými postupy, s klidem, s dopřáním času k rekonvalescenci...

Přeji Vám i nám zdraví a hezké, odpočinkové léto. Inge Šilhánková 

 

ATAKY ZVRACENÍ / S PRŮJMEM, BOLESTÍ BŘÍŠKA

02. 04. 2019

MILÉ RODINY.

ATAKY ZVRACENÍ U MALÝCH DĚTÍ JSOU VŽDY VELKÝM STRAŠÁKEM, VYČERPÁVAJÍCÍM PRO DĚTI I VÁS DOSPĚLÉ.

JE TĚŽKÉ ODHADNOUT, ZDA PO ZVRACENÍ BUDE RYCHLÁ ÚLEVA, NEBO JE TO CESTA K VYSÍLENÍ, DEHYDRATACI A NĚKDY I NUTNOSTI HOSPITALIZACE S INFUSNÍ LÉČBOU. STAV SE MŮŽE MĚNIT PO HODINÁCH. Základní je dostatečný příjem tekutin.

Starší děti mají " kapacitu " při střevních infektech větší, ale též je může zvracení potrápit a často může být i projevem náhlé příhody břišní.

Platí, že děti, které se Vám nebudou " zdát ", budou vysílené chci vidět...

Zde obecná doporučení:

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je opakovaně nabízet po malých množstvích TEKUTINY, vodu, čaj ovocný, bylinkový, černý, dle tolerance dítěte, lze osladit, např. Glukopurem ale lze i kedem či cukrem

/ někdy děti toleruji chlazené tekutiny lépe,  lze podávat lžičkou, brčkem, měnit hrnečky... /

/ při malém příjmu tekutin jsou vhodné rehydratační roztoky: Epsgan ev. Kulíšek, Enhydrol, děti je ale často odmítají, tak je k tomu nenuťte, " hlavně ať něco pijí "/

DO  JÍDLA NENUTÍTE, ALE POMALU NABÍZÍTE.

" IDEÁLNÍ dieta " : nemastná, nedráždivá strava, vhodná sušší strava ( piškoty, sušší rohlík, Bebe sušenky, Club sušenky, slané tyčinky, rýže, vařené libové kousky masa, těstoviny, slaný vývar, banán...) VELMI POZVOLNA ROZVOLŇOVAT DIETU DLE TOLERANCE DÍTĚTE, OPĚT VŠE PO MALÝCH MNOŽSTVÍCH.

/ já mám dobrou zkušenost i s dietním " prohřeškem " v podobě lízatka, např. glukopurového.../

PŘI PRŮJMU, KTERÝ MŮŽE A NEMUSÍ ZVRACENÍ DOPROVÁZET lze zkusit přidat Smectu cca 3x1/2 sáčku, při dobré toleranci cca 5-7 dní, pokud dítě Smectu odmítá, tak mu ji opět nevnucujte.... a jistě né při opakovaném zvracení.

Bolesti bříška velmi často doprovázejí zvracení. Hlavní je klid, postýlka...