Vážené rodiny. 

Vítáme Vás na stránkách naší ordinace.

NEMOCNOST je bohužel nekonečná, opravdu nepamatuji takto vyčerpávající stonání od září 2023. I v červnu bylo třeba 57 dětí za den. A s červencem žádná změna. Snad bude časem lépe a poklidněji. Všem přeji krásný čas.

Od 1.7. do 30.8.2024 bude ordinace otevřena 8,30-12,00 hod. V červenci neplánujeme dovolenou. Všechny konzultace objednávejte dopředu mailem ev telefonicky 8,30-9,30 hod. Myslete včas na nutnost akutního vyšetření, né v den odletu na vysněnou dovolenou, to už je na nás obrovský tlak s touhou " mít hned zdravé dítě ". ( O tlaku, nárocích na rodiče a děti něco málo v aktualitách a k tomu lékarníčka na cesty. Administrativa níže. )

OBJEDNÁVÁNÍ: všechny konzultace objednávejte mailem: sestricka.vrane@seznam.cz, nutné do předmětu uvést jméno, příjmení, ročník narození dítěte a důvod konzultace. Léta nesplnitelná prosba: prostě nestačí napsat Bertík, r 06, kašel, nevíme jaký Bertík...??? Prosím " nevypisujte se " a neočekávejte " chatování "- tj v průběhu dne opakované dotazování, konzultace, upřesňování. Mail má být jednoduchou dohodou, kdy se vidět, pokud je to nutné.

Urgentní konzultace objednávejte telefonicky na pevnou linku na začátku pracovní doby.

ADMINISTRATIVA: papírů na všechno neskutečně přibývá, po nás je vyžadujete ve stylu " včera bylo pozdě " a s létem tento tlak navyšujete. Pravděpodobně o všech akcích svého dítěte víte měsíce dopředu. Dokumenty, které vyžadují naše potvrzení si předem vytiskněte, řádně vypište a předejte v ordinaci, ev dejte do schránky u střediska. Jen po dohodě se sestřičkou je přepošlete mailem. Vypsány budou do 10 ti dnů, na všech úřadech na to mají 30 dní. Pokud je potřebujete ze dne na den platba je dvojnásobná. 

NOVÉ REGISTRACE: nejsou z kapacitních důvodů možné. Registrujeme více než 1200 dětí. V tuto chvíli zvažujeme, pouze ve výjimečných případech, příjem jen novorozenců stávajících rodin s kojenci, batolaty. Rodiny novorozenců prosím ať rozumně, otevřeně zváží své představy a také naše kapacitní možnosti. Kapacitu máme opravdu přeplněnou. Vaši případnou žádost o příjem novorozence prosím zašlete mailem měsíc před porodem. Po narození děťátka dejte vědět mailem do 24 hod informaci o vývoji, abychom se mohli domlouvat na vstupní kontrole. Předem však opakovaně dáváme vědět na vědomí, že naše kapacity jsou v tuto chvíli naplněny.

Všem Vám, i nám přejeme zdraví.

Těšíme se společně na krásné, sluníčkové dny. Inge Šilhánková 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ATAKY ZVRACENÍ / S PRŮJMEM, BOLESTÍ BŘÍŠKA

02. 04. 2019

MILÉ RODINY.

ATAKY ZVRACENÍ U MALÝCH DĚTÍ JSOU VŽDY VELKÝM STRAŠÁKEM, VYČERPÁVAJÍCÍM PRO DĚTI I VÁS DOSPĚLÉ.

JE TĚŽKÉ ODHADNOUT, ZDA PO ZVRACENÍ BUDE RYCHLÁ ÚLEVA, NEBO JE TO CESTA K VYSÍLENÍ, DEHYDRATACI A NĚKDY I NUTNOSTI HOSPITALIZACE S INFUSNÍ LÉČBOU. STAV SE MŮŽE MĚNIT PO HODINÁCH. Základní je dostatečný příjem tekutin.

Starší děti mají " kapacitu " při střevních infektech větší, ale též je může zvracení potrápit a často může být i projevem náhlé příhody břišní.

Platí, že děti, které se Vám nebudou " zdát ", budou vysílené chci vidět...

Zde obecná doporučení:

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je opakovaně nabízet po malých množstvích TEKUTINY, vodu, čaj ovocný, bylinkový, černý, dle tolerance dítěte, lze osladit, např. Glukopurem ale lze i kedem či cukrem

/ někdy děti toleruji chlazené tekutiny lépe,  lze podávat lžičkou, brčkem, měnit hrnečky... /

/ při malém příjmu tekutin jsou vhodné rehydratační roztoky: Epsgan ev. Kulíšek, Enhydrol, děti je ale často odmítají, tak je k tomu nenuťte, " hlavně ať něco pijí "/

DO  JÍDLA NENUTÍTE, ALE POMALU NABÍZÍTE.

" IDEÁLNÍ dieta " : nemastná, nedráždivá strava, vhodná sušší strava ( piškoty, sušší rohlík, Bebe sušenky, Club sušenky, slané tyčinky, rýže, vařené libové kousky masa, těstoviny, slaný vývar, banán...) VELMI POZVOLNA ROZVOLŇOVAT DIETU DLE TOLERANCE DÍTĚTE, OPĚT VŠE PO MALÝCH MNOŽSTVÍCH.

/ já mám dobrou zkušenost i s dietním " prohřeškem " v podobě lízatka, např. glukopurového.../

PŘI PRŮJMU, KTERÝ MŮŽE A NEMUSÍ ZVRACENÍ DOPROVÁZET lze zkusit přidat Smectu cca 3x1/2 sáčku, při dobré toleranci cca 5-7 dní, pokud dítě Smectu odmítá, tak mu ji opět nevnucujte.... a jistě né při opakovaném zvracení.

Bolesti bříška velmi často doprovázejí zvracení. Hlavní je klid, postýlka...