Milé rodinky.

LETNÍ PROVOZ: ČERVENEC a SRPEN ordinační doba 8-13 HOD.

Od 29.7. do 23.8. má dr. Šilhánková DOVOLENOU, SESTŘIČKA DENNĚ od 8.-12,50 hod PŘÍTOMNA V NAŠÍ ORDINACI. 8-10,45 konzultace pro nemocné, 11-12,50 zvaní pacienti.

Zástup domluven v týdnu 29.7. do 2.8. a v týdnu od 12. do 16.8. u dr. Novákové, Dolní Břežany http://www.detskylekarbrezany.cz/. Potřebu vyšetření u dr. Novákové vždy konzultujte s naší sestřičkou, poradí a ev domluví vyšetření u dr. Novákové.

ADMINISTRATIVU ROZHODNĚ ŘEŠTE S NAŠÍ SESTŘIČKOU, má veškeré informace o Vašich dětech. K potvrzení na cokoliv si doneste potřebný formulář, dítě k potvrzení není třeba. Viz níže.

6.8., 8.8. a 20.8. a 22.8. BUDE PŘÍMO V NAŠÍ ORDINACI ZASTUPOVAT DR. ALENKA AUGUSTINOVÁ, k odborným konzultacím a vyšetřením využijte uvedený čas.

LETNÍ NOVOROZEŇÁTKA VÍTÁME, prosíme o zkontaktování sestřičky na pevnou linku nebo mailem ingrid.silhankova@gmail.com.

Prosím, vše akutní řešte s předstihem a nenechávajte vyšetření nemocného dítka na den " odletu na Vaši vysněnou dovolenou ".

Nemocnost se z prázdninami a klidem zmírnila. Typickou starostí jsou letní bolestí v krku, díky klimatizaci, změn teplot, koupání v bazénech...často je to jen projev počínajícího nezávažného kašle, nebo jen únavy a dehydratace dětí, málokdy se jedná o klasickou angínu. Podrobněji o jednotlivých nemocech " nastudujete " v našich aktualitách, kde je miš maš základního stonání. A třeba i doporučená lékarníčka na cesty. Pokud už k léčbě " saháte " nepoddávkujte léky, např. při teplotě... opět léčba teloty na stránkách.

Administrativu řešíme v ordinačním čase, dítě k " papírům " není třeba. Opakovaně prosím vše si nachystejte, vyplňte. Nechci za Vás Vaše papíry vyhledávat, tisknou a základní Vaše údaje za Vás vyplňovat. Je to vůči mne/ nám  neslušné... Pokud tato situace nastane, navyšuji sazbu administrativního úkonu o 50 Kč.

Ukončujeme registrace nových pacientů. Přijímáme jen předem domluvené pacienty a novorozence stávajících rodin. K tomuto přístupu mne nutí hlavně nedostatek času pro stávající klientelu a velká náročnost, komplikovanost Vašich požadavků. I když tímto nezbytným rozhodnutím možná přicházím o zajímavá setkávání, milé obohacující rodiny...ale to je život.

Věřím ve spolupráci se vzájemnou úctou. Hezké letní dny Vám všem, Inge Šilhánková

 

 

 

 

 

 

ATAKY ZVRACENÍ / S PRŮJMEM, BOLESTÍ BŘÍŠKA

02. 04. 2019

MILÉ RODINY.

ATAKY ZVRACENÍ U MALÝCH DĚTÍ JSOU VŽDY VELKÝM STRAŠÁKEM, VYČERPÁVAJÍCÍM PRO DĚTI I VÁS DOSPĚLÉ.

JE TĚŽKÉ ODHADNOUT, ZDA PO ZVRACENÍ BUDE RYCHLÁ ÚLEVA, NEBO JE TO CESTA K VYSÍLENÍ, DEHYDRATACI A NĚKDY I NUTNOSTI HOSPITALIZACE S INFUSNÍ LÉČBOU. STAV SE MŮŽE MĚNIT PO HODINÁCH. Základní je dostatečný příjem tekutin.

Starší děti mají " kapacitu " při střevních infektech větší, ale též je může zvracení potrápit a často může být i projevem náhlé příhody břišní.

Platí, že děti, které se Vám nebudou " zdát ", budou vysílené chci vidět...

Zde obecná doporučení:

NEJDŮLEŽITĚJŠÍ je opakovaně nabízet po malých množstvích TEKUTINY, vodu, čaj ovocný, bylinkový, černý, dle tolerance dítěte, lze osladit, např. Glukopurem ale lze i kedem či cukrem

/ někdy děti toleruji chlazené tekutiny lépe,  lze podávat lžičkou, brčkem, měnit hrnečky... /

/ při malém příjmu tekutin jsou vhodné rehydratační roztoky: Epsgan ev. Kulíšek, Enhydrol, děti je ale často odmítají, tak je k tomu nenuťte, " hlavně ať něco pijí "/

DO  JÍDLA NENUTÍTE, ALE POMALU NABÍZÍTE.

" IDEÁLNÍ dieta " : nemastná, nedráždivá strava, vhodná sušší strava ( piškoty, sušší rohlík, Bebe sušenky, Club sušenky, slané tyčinky, rýže, vařené libové kousky masa, těstoviny, slaný vývar, banán...) VELMI POZVOLNA ROZVOLŇOVAT DIETU DLE TOLERANCE DÍTĚTE, OPĚT VŠE PO MALÝCH MNOŽSTVÍCH.

/ já mám dobrou zkušenost i s dietním " prohřeškem " v podobě lízatka, např. glukopurového.../

PŘI PRŮJMU, KTERÝ MŮŽE A NEMUSÍ ZVRACENÍ DOPROVÁZET lze zkusit přidat Smectu cca 3x1/2 sáčku, při dobré toleranci cca 5-7 dní, pokud dítě Smectu odmítá, tak mu ji opět nevnucujte.... a jistě né při opakovaném zvracení.

Bolesti bříška velmi často doprovázejí zvracení. Hlavní je klid, postýlka...