Milé rodiny, 

Dle hygienických nařízení stále platí vyšetření nemocných i preventivní kontroly jen po předchozím objednání. Tj. na přesný čas, který prosím dodržujte. Objednávejte telefonicky na pevnou linku: úterý - čtvrtek hned ráno 8-8,30 hod, ponděli v 10hod. 

Ev s předstihem mailem. Prosím mailujte rozumně, stručně, pište celá jména dětí ( né jména rodičů! ), rok narození a neočekávejte " chatování ". A reagujte zpětně na naše maily, ať víme, že jsme si porozuměli. Nevyužívejte jiné sociální sítě ( whats up, fcb ).

POKUSÍM SE SHRNOUT AKTUÁLNÍ STONAVOST VE VZTAHU I K MOŽNÉ KORONAVIROVÉ INFEKČNOSTI, která bohužel trvá a nejsou jednoznačná hygienická pravidla:

V době " JARNÍ karanteny " velmi dobře fungovala naše vzájemná spolupráce, tj Vaše docházka v dohodnutý čas, po předchozím objednání, bez opakovaného přeobjednávání kontrol, jednoduchá mailová korespodence, pokud byla nutná " telemedicína, tj hodnocení zdravotního stavu dle fotek ", tak jste byli trpěliví, ochotní vyčkat vývoje s přijmutím různých diagnostických úvah a postupů. Tento přístup si vážím a děkuji a uvítám pokud bude fungovat i na podzim, v zájmu Vašich dětí.

V běžné, uspěchané době velmi tlačíte na rychlé uzdravení dětí, na jednoznačné diagnosy, na množství vyšetřování a léků. A je vidět, že uzdravení často jde jen s prostými postupy, s klidem, s dopřáním času k rekonvalescenci. 

Stále platí, že existuje i nekoronavirová, stonavost. A ROZHODNĚ KAŽDÁ RÝMA, NEVOLNOST NEVYŽADUJE KONTROLU LÉKAŘEM S NUTNOSTÍ VYSTAVOVAT ŽÁDANKY NA COVID TESTY. PROSÍM O VAŠÍ ROZUMNOST.

U " BĚŽNÉHO STONÁNÍ " NECHÁVÁTE DÍTĚ DOMA, dle stavu 7-14 DNÍ A KONTAKTUJETE NÁS PŘI ZHORŠENÍ STAVU. OMLUVENKY do školy VYSTAVUJEME MAILEM. KLINICKÉ VYŠETŘENÍ JEN PO OBJEDNÁNÍ!!! A INDIVIDUÁLNÍ DOHODĚ. Bohužel u každé nemoci musíme zvažovat i koronavirový původ nemoci. Věřte mi, že i nás tento " dálkový - tzv. distanční " způsob medicíny velmi vyčerpává a nenaplňuje.

KONTAKTY S EV KORONAVIROVOU INFEKCI HLAŠTE MAILEM: MÍSTO KONTAKTU, ZDRAVOTNÍ STAV VAŠEHO DÍTĚTE, VAŠÍ RODINY A NAKAŽENÉHO, EV ZDA VÁS KONTAKTOVALA HYGIENA  A JAKÝ POSTUP VÁM HYGIENA NAVRHUJE. PŘI JEDNOZNAČNÉM KONTAKTU ZŮSTÁVÁTE 14 DNÍ DOMA, ŽÁDANKU elektronicky na EV COVID TEST VYSTAVUJE HYGIENA, NEBO NAŠE ORDINACE S VÝŠE UVEDENÝMI ÚDAJI. 

Pokud vyžadujete jen jakékoliv potvrzení, tak nevolejte, nepište a doražte v ordinačním čase, samozřejmě pokud jste zdraví. 

NEBUDU PŘÍTOMNA 21.- 25.9., zástup dr. Nováková, Dolní Břežany/ Zvole, vyšetřeni jen po  konzultaci s naší sestřičkou, která je přítomna po celou ordinační dobu. Akutní stavy s ní konzultujte v ranním case.

NOVÍ PACIENTI: MÁME VELMI OMEZENOU KAPACITU PŘIJMU NOVÉ KLIENTELY, PŘIJÍMÁME JEN NOVOROZENCE A SOUROZENCE STÁVAJÍCÍCH RODIN. V JINÉM PŘÍPADĚ LZE NAPSAT MAIL S ODŮVODNĚNÍM PŘÁNÍ PŘEREGISTRACE. Děkujeme za důvěru.

Dovolím si sdělit můj zármutek, 20.8. mi náhle umřela maminka. 50 let se věnovala medicíně. Rodinně se staráme ještě o její 94 letou maminku.  Uvědomuji si, že toto je velmi soukromá informace, ale bude mne provázet nastávajícími týdny a také vím, že spousty rodin má obdobné ztráty, tak s nimi soucítím....

Přeji Vám i nám zdraví. Inge Šilhánková 

 

koronavirové " vzpomínání "

18. 05. 2020

text - průběžně měněn od 16.3. do 18.5.20

tj nyní 18.5.20 starý, věřme tomu již neaktuální text, jen k archivaci na tuto koronadobu

18.5. jsem měla velkou potřebu Vám všem napsat přání zdraví a taky shrnout dojmy z celé té koronavirové doby. Ale asi jako řada z Vás i já se v tom všem co se událo nemohu stále vyznat. Ráda bych byla naprosto optimistická, vždyť pandemie v ČR proběhla lépe než v jiných zemích, ale na druhou stranu řadu rodin významně zdravotně potrápila, a stále vím o pacientech, kteří mají nařízenou karanténu. Žádám Vás o rozumný, zodpovědný přístup. Ten dle mého není jen v nošení roušek. Každý z Vás si musí " svá rodinná pravidla ochrany " nastavit dle svého. Na druhou stranu je už ale taky čas na radovánky, já bych je stále volila v přírodě, sportem, vycházkou, hypermarketům a místům, kde se naprosto zbytečně sdružuje více neznámých lidí bych se vyhýbala. Mne o víkendu potěšil výlet do hor, Sněžka stále stojí na svém místě a je krásná.

 

text- 16.3.-18.5. spíše pro mije " zadumání a česm shrnutí, rekapitulaci dojmů.../

Aktuálně celý svět žije pandemii KORONAVIREM, bohužel i nás a našich dětí se onemocnění STÁLE týká. A až se vše doklidní, tak tyto řádky vymažu a naladíme se na radostné dny, bez obav a strachu...

Od začátku pandemie jsem se Vám snažila předávat informace. Vstupně s velkým díky za rozumný přístup. Mé psaní bylo o toleranci, zodpovědnosti a důvěře a je v kopii v aktualitách. V našem blízkém okolí je určitě několik občanů s prokázaným koronavirem a bohužel nerespektování základních pravidel jsem koncem března zažila ve vlastní ordinaci. Naštěstí dětský pacient nebyl pozitivní stran koronaviru. Za sebe nejsem pro nerozumné rozvolňování základních pravidel obezřetnosti. Viz dopis české lékařské komory v aktualitách. Ješte poslední týden v dubnu byl ve Vraném zachycen pozitivní nález u staršího pacienta.

Proto i nadále pracujeme v NOUZOVÉM REŽIMU, tj každý den 8-13 hodin. Tato změna je dle doporučení pediatrické společnosti. Je nutné zapezpečit dokonalé hygienické podmínky pro Vás a Vaše děti. VŠECHNY KONTROLY A KONZULTACE MUSÍ BÝT PŘEDEM NAHLÁŠENÉ. Od konce dubna doplňujeme prakticky všechny nutné preventivní kontroly. Buď Vás kontaktujeme mailem, nebo telefonicky. Prosím zkontaktujte nás mailem či na pevnou linku Vy v případě, že máte dítě, kdy jsme odložili preventivní kontrolu nebo dlouhodobě odkládáme očkování. Nemocné děti ošetřujeme vždy po individuální dohodě, prosím informujte nás včas o stonání, abychom mohli naplánovat ev kontrolu. Prosím mailujte rozumně, pište celá jména dětí, rok narození a neočekávejte " chatování ". A reagujte zpětně na naše maily, ať víme, že jsme si porozuměli  ( a také je to zdvořilost ). 

Na středisko NEVSTUPUJETE pokud JSME SE SPOLEČNĚ NEDOMLUVILI.( čekárna je zamčená, pacienti jsou individuálně vpouštěni, objednáváme tak, že se zde nemůžete s nikým potkat, nečekáte, proto jednoznačně žádáme o respektování času nabízených kontrol ). Pokud se dostavíte po domluvě s námi, musíte mít roušku, dítě je v doprovodu 1 dospělého, a samozřejmě platí, že nesmíte mít nařízenou karanténu, nebyli jste v kontaktu s nikým, kdo má karanténu, nebo s nikým, kdo je rizikově nemocen. Pokud se od naší dohody cokoliv u Vás nebo ve Vašem okolí změnilo, tak na středisko nechodíte a voláte či píšete nám, abychom se domluvili na postupu!!!

Od 19.3. funguje nová telefonická linka 1212 k informacím stran postupu u podezření na koronavir. Prosím, využívejte ji rozumně. Jsem Vám k dispozici co mi síly stačí, prakticky trvale, můžeme Vaše obavy probrat společně. V akutním případě u Vašich dětí s celkovou schváceností či náhlou změnou potíží voláte 112. Od 18.3. už není podstatná tzv epidemiologická situace, neb z důvodu mezilidského přenosu tato kriteria již splňují všichni občané. Mějte úctu k lékařům a sestrám nemocnic, je na nich velká tíha zodpovědnosti, a ta by měla být jednoznačně na každém z nás.

POKUD NEMÁTE ŽÁDNÉ KLINICKÉ PŘÍZNAKY PROSÍM NEVYUŽÍVEJTE MOŽNOST TESTOVÁNÍ, i přestože je za úhradu prakticky všem dostupné. Zbytečně se vystavuje riziku, že onemocníte právě " ve frontě " na vyšetření, také zbytečně zatěžujete zdravotníky a laboratoře. Rychlotesty zní lákavě, ale můžou být falešně negativní v počátku onemocnění. Podrobně viz aktuality.

A důležitá, krásná zpráva je, že se celkově nemocnost velmi zmírnila, neb děti dlouhodobě nejsou v kolektivech a jsou doma ve šťastných a spokojených rodinách ( věřím tomu...). Nemají tímto ani bolesti hlaviček, bříšek, nožiček, kožní projevy ekzemu jsou vzácné. Až tyto potíže opět " naběhnou ", tak bude jasné, že rodiče již mají péče o svá dítka " dosti "... Prosím, zkuste tuto situaci pojmout jako dobrou výzvu, užívat si " zklidění i rodinné pospolitosti ". Vím, že vaření, praní, učení malého studenta a k tomu práce na dálku s finančními starostmi vyčerpává. Ale napadá mne " nejak bylo, nějak bude ". Vycházkujte, sportujte, spěte dosti. Omezte sledování zpráv na minimální dobu, nezahlcujte děti zbytečnými informacemi. Snažte se omezit práci na PC jen na nutnou dobu u dětí, a i u Vás dospělých. 

Pokud přece jen zastonáte, tak nezapomínejte, že i nyní je běžná stonavost. Jen u kašle existuje asi 11 " kašlacích virů ", které se u indikovaných dětí dají prokázat, např. i běžná chřipka, která řadu z Vás od prosince potrápila. ( samozřejmě u normální stonavosti není nutné virový původ onemocnění vyšetřovat ).

Stále platí, pokud potřebujete jen ošetřovačku při stonání dítěte, jehož průběh je standartní a zvládate ho doma samostatně, tak nám stačí napsat mail a vystavíme Vám ji. Prosím, podívejte se na aktuality, byla bych ráda, aby jste si nastudovali léčbu teplot u jakékoliv nemoci. Novou aktualitu nepřidávám, byla by asi mentorovací, poučující a tak se omezím na vyjádření víry v normálnost, slušnost...prostě mne jiné chytrosti nenapadají...

Přeji Vám i nám zdraví.

Dobré dny Vám přeje Inge Šilhánková