Milé rodiny.

1, ORGANIZAČNÍ INFORMACE:

DŮLEŽITÉ

dr. Šilhánková NEPŘÍTOMNA ve čtvrtek 13.5. a pátek 14.5. Sestřička Lucka přítomna 8-12 hod k administrativě a radám. Konzultace ev mailem, telefonicky. V akutním stavu zástup domluven výdy po telefonické dohodě s naší sestřičkou u dr. Novákové, Dolní Břežany. V akutním stavu konzultace pátek 13-14 hod na středisku.

ZMĚNA ORDINAČNÍCH HODIN: Vzhledem k aktuální přetrvávající pandemii. 

Pondělí 10-18 hod / pauza na oběd 12-13hod /

Úterý, čtvrtek a pátek 8-12 hod

Středy přítomna sestřička bez lékaře, dr. Šilhánková pro akutní stavy přítomna na pediatrické klinice Krč, vyšetření jen po dohodě mailem, ev akutně telefonicky 26108 3399 9-10 hod. 

Od února 21 máme v ordinaci novou sestřičku Lucku Syřišťovou. Prosím, buďte tolerantní a laskaví, a nevypuďte mi ji. Je velmi obtížné sehnat kvalitní sestřičku, která má dostatek sil a tolerance ke všem požadavkům rodin, a ještě umí být milá a veselá. Nedumejte nad tím, že pracujeme málo, spousty rodin ví, že jsou běžné odpolední a noční konzultace a jistě strávím pracovně i více než 40 hodin týdně...

OBJEDNÁVÁNÍ: Vzhledem k pandemii je klinické vyšetření VŠECH PACIENTŮ v naší ambulanci vždy na PŘESNÝ ČAS po telefonickém či mailovém objednání.  Objednávejte telefonicky na pevnou linku: úterý - čtvrtek - pátek hned ráno, ideálně 8,30 -9 hod, v ponděli 10- 10,30 hod.  Ev s předstihem mailemProsím mailujte rozumně, stručně, pište VŽDY do PŘEDMĚTU vaší MAILOVÉ zprávy celá jména VAŠICH dětí  a rok narození a stručný důvod konzultace ( např. JAN KONVALINKA, R.93, ÚRAZ ). 

NOVĚ OD 4/21 využívejte MAIL NA OBJEDNÁVÁNÍ a VYŘIZOVÁNÍ ADMINISTRATIVNÍCH ZÁLEŽITOSTÍ: sestricka.vrane@seznam.cz

Neočekávejte " chatování " a bohužel ani individuální, trpělivý, vstřícný přístup. Medicína se aktuálně změnila v telemedicínu a obrovskou administrativu, je těžké každé rodině citlivě vyhovět a k tomu nezanedbat zdravotní vývoj právě u Vašeho dítěte. 

2, COVID PANDEMIE: V případě kontaktu Vašich dětí s Covid 19 pozitivní osobou prosíme o rozumnost a trpělivost stran testování, nehroťte prosím situaci. Onemocnění covid není " jen o testech ", ale o zodpovědném přístupu a karanténě. Rychlou konzultaci s námi a testy by měly mít jednoznačně děti, které mají klinické příznaky a také děti, které byly Covid pozitivní, nebo byly jednoznačně v kontaktu a mají s odstupem několika týdnů zdravotní potíže.

Se žádostí o žádanky na Covid nás konzultujte mailem, do předmětu MAILU vždy napište jméno dítěte!!!!!! a ročník narození!!!!!!. PROSÍM, PŘEČTĚTE PODROBNÉ DOPLŇUJÍCÍ INFORMACE V AKTUALITÁCH. ( VELMI NERADA PÍŠU VYKŘÍČNÍKY, ale nemohu ve stovkách mailů a telefonátů denně porozumět Vašim problémům, pokud neuvedete jméno dítěte a Vaše potřeby... )

3, STONAVOST je naštěstí aktuálně u dětí nezávažná, bývají angíny a běžné kašle, zahlenění. Stran Covid onemocnění je naprosto podstatná otázka jaké má klinické potíže testovaná osoba. Pozitivní zprávou je, že děti do adolescentního věku nemají závažný průběh koronavirového onemocnění. Z našich 550 testovaných dětí je dosud 79 pozitivních, z toho 3 měly potíže ve smyslu závažnějších teplot, 21 měly mírné projevy infektu, ostatní neměly příznaky. Projevy onemocnění jsou u dětí velmi pestré: kašel, teploty, bolesti kloubů, bolestí břicha, průjem, ztrátu čichu. Bohužel 1 dítě bylo hospitalizováno s postkovidovým onemocněním. Rozhodně u každého stonání stále musíme zvažovat i koronavirový původ a být obezřetní i u malých dětí.

4. NEVYŽÁDANÉ RADY: SOS ROZUMNĚ ROZVOLŇUJTE OPATŘENÍ OD 12.4., ROZHODNĚ VEMTE ROZUM DO HRSTI A ZODPOVĚDNOST ZA SVÉ ZDRAVÍ A ZDRAVÍ SVÝCH BLÍZKÝCH, VYCHÁZÍM ZE ZKUŠENOSTÍ, ŽE V NEMOCNICÍCH JE SITUACE STÁLE DRAMATICKÁ A NOVĚ I U DĚTÍ STRAN KOVIDOVÉ PANDEMIE.

Dopřejte si rodinně v této době navíc odpočinek, nepodceňujte první příznaky jakéhokoliv stonání- naordinujte si hned klid, myjte si pečlivě ruce, noste roušky v uzavřených prostorech, dobře jezte, pijte, spěte, pohybujte se ( náš kraj nabízí spousty lesních, izolovaných možností vycházek ). Mějte rozumný respekt a pokoru k tomuto ( a i jiným ) onemocněním. Filtrujte neověřené zprávy, kterých je nespočet....

Dovolím si i výzvu stran pohybu a minimalizaci užívání PC, mobilů, TV u dětí. Od ledna se hromadí opravdu závažné stavy dětí ve smyslu poruch vědomí, poruch pozornosti, bolestí hlavy, hrudníku, zad, očí, významné nadváhy, změn chování. Děti buď ambulantně, nebo za hospitalizace jsou vyšetřovány jako dospělí, s nemocemi typu cévní mozková porucha, roztroušená sklerosa, infarkt svalu srdce, deprese. Naštěstí tyto diagnostické úvahy u dětí jsou vzácně potvrzené. Tento rizikový stav je jednoznačně dán nedostatečným pohybem. Bohužel on line výuka, omezení veškerých organizovaných aktivit je realitou a není třeba se na tuto situaci jen vymlouvat. Sledujte, prosím, děti, jak se učí, zda v rámci výuky se protáhnout, projdou. Nuťte je k vycházkám, sportovním aktivitám, kvalitnímu stravování a dostatečnému pití. Dbejte na dobrý spánek, usínání bez mobilu u postele. Každý víme, jak má vypadat správná " životospráva ", ale málokdy pro to něco uděláme pro sebe či pro děti... Bohužel nyní není zbytí...

5, NOVÍ PACIENTI: máme velmi omezenou kapacitu přijmu nových pacientů, přijímáme jen novorozence a sourozence stávajících rodin. Pokud vyžadujete naší péči, prosím napište důvody, které Vás k tomu vedou. Děkujeme za důvěru.

 

Přeji Vám i nám zdraví. Inge Šilhánková 

 

 

koronavirové " vzpomínání "

18. 05. 2020

text - průběžně měněn od 16.3. do 18.5.20

tj nyní 18.5.20 starý, věřme tomu již neaktuální text, jen k archivaci na tuto koronadobu

18.5. jsem měla velkou potřebu Vám všem napsat přání zdraví a taky shrnout dojmy z celé té koronavirové doby. Ale asi jako řada z Vás i já se v tom všem co se událo nemohu stále vyznat. Ráda bych byla naprosto optimistická, vždyť pandemie v ČR proběhla lépe než v jiných zemích, ale na druhou stranu řadu rodin významně zdravotně potrápila, a stále vím o pacientech, kteří mají nařízenou karanténu. Žádám Vás o rozumný, zodpovědný přístup. Ten dle mého není jen v nošení roušek. Každý z Vás si musí " svá rodinná pravidla ochrany " nastavit dle svého. Na druhou stranu je už ale taky čas na radovánky, já bych je stále volila v přírodě, sportem, vycházkou, hypermarketům a místům, kde se naprosto zbytečně sdružuje více neznámých lidí bych se vyhýbala. Mne o víkendu potěšil výlet do hor, Sněžka stále stojí na svém místě a je krásná.

 

text- 16.3.-18.5. spíše pro moje " zadumání a rekapitulaci dojmů..."...

Aktuálně celý svět žije pandemii KORONAVIREM, bohužel i nás a našich dětí se onemocnění STÁLE týká. A až se vše doklidní, tak tyto řádky vymažu a naladíme se na radostné dny, bez obav a strachu...

Od začátku pandemie jsem se Vám snažila předávat informace. Vstupně s velkým díky za rozumný přístup. Mé psaní bylo o toleranci, zodpovědnosti a důvěře a je v kopii v aktualitách. V našem blízkém okolí je určitě několik občanů s prokázaným koronavirem a bohužel nerespektování základních pravidel jsem koncem března zažila ve vlastní ordinaci. Naštěstí dětský pacient nebyl pozitivní stran koronaviru. Za sebe nejsem pro nerozumné rozvolňování základních pravidel obezřetnosti. Viz dopis české lékařské komory v aktualitách. Ješte poslední týden v dubnu byl ve Vraném zachycen pozitivní nález u staršího pacienta.

Proto i nadále pracujeme v NOUZOVÉM REŽIMU, tj každý den 8-13 hodin. Tato změna je dle doporučení pediatrické společnosti. Je nutné zapezpečit dokonalé hygienické podmínky pro Vás a Vaše děti. VŠECHNY KONTROLY A KONZULTACE MUSÍ BÝT PŘEDEM NAHLÁŠENÉ. Od konce dubna doplňujeme prakticky všechny nutné preventivní kontroly. Buď Vás kontaktujeme mailem, nebo telefonicky. Prosím zkontaktujte nás mailem či na pevnou linku Vy v případě, že máte dítě, kdy jsme odložili preventivní kontrolu nebo dlouhodobě odkládáme očkování. Nemocné děti ošetřujeme vždy po individuální dohodě, prosím informujte nás včas o stonání, abychom mohli naplánovat ev kontrolu. Prosím mailujte rozumně, pište celá jména dětí, rok narození a neočekávejte " chatování ". A reagujte zpětně na naše maily, ať víme, že jsme si porozuměli  ( a také je to zdvořilost ). 

Na středisko NEVSTUPUJETE pokud JSME SE SPOLEČNĚ NEDOMLUVILI.( čekárna je zamčená, pacienti jsou individuálně vpouštěni, objednáváme tak, že se zde nemůžete s nikým potkat, nečekáte, proto jednoznačně žádáme o respektování času nabízených kontrol ). Pokud se dostavíte po domluvě s námi, musíte mít roušku, dítě je v doprovodu 1 dospělého, a samozřejmě platí, že nesmíte mít nařízenou karanténu, nebyli jste v kontaktu s nikým, kdo má karanténu, nebo s nikým, kdo je rizikově nemocen. Pokud se od naší dohody cokoliv u Vás nebo ve Vašem okolí změnilo, tak na středisko nechodíte a voláte či píšete nám, abychom se domluvili na postupu!!!

Od 19.3. funguje nová telefonická linka 1212 k informacím stran postupu u podezření na koronavir. Prosím, využívejte ji rozumně. Jsem Vám k dispozici co mi síly stačí, prakticky trvale, můžeme Vaše obavy probrat společně. V akutním případě u Vašich dětí s celkovou schváceností či náhlou změnou potíží voláte 112. Od 18.3. už není podstatná tzv epidemiologická situace, neb z důvodu mezilidského přenosu tato kriteria již splňují všichni občané. Mějte úctu k lékařům a sestrám nemocnic, je na nich velká tíha zodpovědnosti, a ta by měla být jednoznačně na každém z nás.

POKUD NEMÁTE ŽÁDNÉ KLINICKÉ PŘÍZNAKY PROSÍM NEVYUŽÍVEJTE MOŽNOST TESTOVÁNÍ, i přestože je za úhradu prakticky všem dostupné. Zbytečně se vystavuje riziku, že onemocníte právě " ve frontě " na vyšetření, také zbytečně zatěžujete zdravotníky a laboratoře. Rychlotesty zní lákavě, ale můžou být falešně negativní v počátku onemocnění. Podrobně viz aktuality.

A důležitá, krásná zpráva je, že se celkově nemocnost velmi zmírnila, neb děti dlouhodobě nejsou v kolektivech a jsou doma ve šťastných a spokojených rodinách ( věřím tomu...). Nemají tímto ani bolesti hlaviček, bříšek, nožiček, kožní projevy ekzemu jsou vzácné. Až tyto potíže opět " naběhnou ", tak bude jasné, že rodiče již mají péče o svá dítka " dosti "... Prosím, zkuste tuto situaci pojmout jako dobrou výzvu, užívat si " zklidění i rodinné pospolitosti ". Vím, že vaření, praní, učení malého studenta a k tomu práce na dálku s finančními starostmi vyčerpává. Ale napadá mne " nejak bylo, nějak bude ". Vycházkujte, sportujte, spěte dosti. Omezte sledování zpráv na minimální dobu, nezahlcujte děti zbytečnými informacemi. Snažte se omezit práci na PC jen na nutnou dobu u dětí, a i u Vás dospělých. 

Pokud přece jen zastonáte, tak nezapomínejte, že i nyní je běžná stonavost. Jen u kašle existuje asi 11 " kašlacích virů ", které se u indikovaných dětí dají prokázat, např. i běžná chřipka, která řadu z Vás od prosince potrápila. ( samozřejmě u normální stonavosti není nutné virový původ onemocnění vyšetřovat ).

Stále platí, pokud potřebujete jen ošetřovačku při stonání dítěte, jehož průběh je standartní a zvládate ho doma samostatně, tak nám stačí napsat mail a vystavíme Vám ji. Prosím, podívejte se na aktuality, byla bych ráda, aby jste si nastudovali léčbu teplot u jakékoliv nemoci. Novou aktualitu nepřidávám, byla by asi mentorovací, poučující a tak se omezím na vyjádření víry v normálnost, slušnost...prostě mne jiné chytrosti nenapadají...

Přeji Vám i nám zdraví.

Dobré dny Vám přeje Inge Šilhánková