Milé rodiny, 

sos informace z 13.11.20

Platí klinické vyšetření VŠECH PACIENTŮ v ambulanci vždy po telefonickém či mailovém objednání.  Objednávejte telefonicky na pevnou linku: úterý - čtvrtek hned ráno 8-8,30 hod, ponděli 10-11 hod.  Ev s předstihem mailem. Prosím mailujte rozumně, stručně, pište celá jména dětí ( né jména rodičů!!!! ), rok narození a neočekávejte " chatování " a bohužel ani individuální vstřícný přístup. Medicína se aktuálně změnila v telemedicínu a obrovskou administrativu, je těžké každé rodině citlivě vyhovět a k tomu nezanedbat zdravotní vývoj právě u Vašeho dítěte...

V případě kontaktu Vašich dětí s Covid 19 pozitivní osobou prosíme o rozumnost a trpělivost stran testování COVID 19, nehroťte prosím situaci, " onemocnění covid není o testech " ale o zodpovědném přístupu a karanténě.  Rychlou konzultaci s námi a testy by měly mít jednoznačně děti, které mají klinické příznaky! Konzultujte nás mailem, do předmětu napište jméno dítěte a ročník narození. Napište nám klinické potíže pozitivní osoby a ostatních členů rodiny a podrobný stav dítěte!

V případě kontaktu platí hlavně 10 ti denní karanténa od posledního kontaktu s nemocným, tu jednoznačně respektujte.
Na Covid testy se objednáváte on line ( viz aktuality ), dle doporučení hygieny,  na ( 5. )7.-9. ( 10.) den od posledního kontaktu s nemocným člověkem, tímto máme vždy prostor vypsat žádanku a zdravotní stav Vašeho dítěte s Vámi konzultovat. Prosím, neobjednávejte se na testy v době, kdy jste ještě nedostali vyjádření hygieny, nekontaktovali nás a netlačte na urgentní " do hodiny " psaní žádanky, protože se Vám to takto hodí.....

Žádanky odesíláme do 2. pracovního dne od Vašeho kontaktování mailem. (Příklad: pokud hlásíte v pátek 13.11. odpoledne, žádanky napíšeme v pondělí 16.11. a objednáváte se nejdříve na úterý - v případě svátku 17.11., se objednáváte na 18.11.)

Žádanky odesíláme do centrálního registru laboratoří v celé ČR. V laboratoři se prokazujete kartičkou ZP. Do žádanky neuvádíme místo a čas odběru. Žádanky od nás neobdržíte ani mailem ani do ruky, jsou v elektronickém systému a důvěřujte nám, pokud odepíšeme, že jsme Vás zaznamenali, tak to platí. Výsledek vyšetření se do naší ordinace dostane výjimečně a jen z některých laboratoří a s velkým odstupem. Výsledky obdržíte Vy na kontakty, které uvedete, za 24-72 hod a sdělíte nám ho. ( Často žádanky nelze ihned odesílat, systém je zahlcen, buďte trpěliví, dáme Vám vědět v případě, že budeme mít problémy právě s Vaší žádankou... jinak nepíšeme. Neočekávejte osobní konzultaci na každý mail.)

Do dopoledne 15.10. nebyla vyloučena dle hygienických doporučení i zodpovědná 14 ti denní karanténa bez testování dítěte, viz " aktuality ", metodické pokyny se denně mení..

Naprosto podstatná je otázka jaké má klinické potíže testovaná osoba a zda je riziková pro uvedené onemocnění. POZITIVNÍ ZPRÁVA JE, ŽE U DĚTÍ DO CCA 15. ROKU NEJSOU tč ZÁVAŽNÉ KLINICKÉ PŘÍZNAKY KORONAVIROVÉHO ONEMOCNĚNÍ A Z NAŠICH 187 TESTOVANÝCH DĚTÍ je tč 23 pozitivních dětí, z toho 3 měly potíže ve smyslu závažnějších teplot, 4 měly mírné projevy infektu. Ostatní neměly příznaky, i když měly pozitivní test. Projevy onemocnění jsou u dětí velmi pestré, kašel, teploty, bolesti kloubů, bolestí břicha, průjem, ztrátu čichu. Naštěstí jsou tyto projevy nezávažného průběhu s krátkým trváním. Nechávejte, prosím, i předškolní děti doma, pokud jen trochu můžete. Kontakty s pozitivní osobou jsou aktuálně možné v každé uzavřené společnosti...takže se vystavujete zbytečným obavám a testování... 

Z osobní zkušenosti, z konzultací s odborníky a kolegy po celé ČR vím o 2 případech zdravých mužů s nestandartně probíhající infekcí Covid, tj se závažnými obtížemi u zdravého člověka. Velmi pravděpodobně závažný průběh onemocnění byl u jednoho muže dán fyzickým vyčerpáním v době inkubace, tj před propuknutím onemocnění.

Dopřejte si rodinně v této době navíc odpočinek, nepodceňujte 1. příznaky jakéhokoliv stonání, myjte si pečlivě ruce, noste roušky v uzavřených prostorech, dobře jezte, pijte, spěte, pohybujte se ( náš kraj nabízí spousty lesních, izolovaných možností vycházek ). Mějte rozumný respekt a pokoru k tomuto ( a i jiným ) onemocněním. Filtrujte neověřené zprávy, kterých je nespočet....

Odvolávám se na zkušenosti z " JARNÍ karanteny " a ráda bych na ně navázala i nyní. Tehdy velmi dobře fungovala naše vzájemná spolupráce, tj Vaše docházka v dohodnutý čas, po předchozím objednání, bez opakovaného přeobjednávání kontrol, jednoduchá mailová korespodence, pokud byla nutná " telemedicína, tj hodnocení zdravotního stavu dle fotek ", tak jste byli trpěliví, ochotní vyčkat vývoje s přijmutím různých diagnostických úvah a postupů. Tento přístup si vážím a děkuji a uvítám pokud bude fungovat i nyní, v zájmu Vašich dětí. V běžné, uspěchané době velmi tlačíte na rychlé uzdravení dětí, na jednoznačné diagnosy, na množství vyšetřování a léků. A je vidět, že uzdravení běžných infektů často jde jen s prostými postupy, s klidem, s dopřáním času k rekonvalescenci. U " BĚŽNÉHO STONÁNÍ " NECHÁVÁTE DÍTĚ DOMA, dle klinického stavu a vývoje 7-14 dní a kontaktujete nás při potížích. Tč bývají u školkových a školních dětí rýmy, kašle nezávažného průběhu, někdy se střevními potížemi. OŠETŘOVAČKY rodičům nemocných dětí vystavíme po dohodě. Bohužel u každého onemocnění musíme zvažovat i koronavirový původ nemoci a chránit rizikové pacienty  a nás, proto konzultace " na dálku ". Věřte mi, že i nás tento " dálkový - tzv. distanční " způsob medicíny velmi vyčerpává a nenaplňuje.

Pokud vyžadujete jen jakékoliv potvrzení, tak nevolejte, nepište a doražte v ordinačním čase, samozřejmě pokud jste zdraví. 

NOVÍ PACIENTI: MÁME VELMI OMEZENOU KAPACITU PŘIJMU NOVÉ KLIENTELY, PŘIJÍMÁME JEN NOVOROZENCE A SOUROZENCE STÁVAJÍCÍCH RODIN. V JINÉM PŘÍPADĚ LZE NAPSAT MAIL S ODŮVODNĚNÍM PŘÁNÍ PŘEREGISTRACE. Děkujeme za důvěru.

V DOBĚ AKTUÁLNÍ PANDEMIE STŘEDY NEORDINUJE DR. AUGUSTINOVÁ, v ordinaci přítomna sestřička, dr. Šilhánková je pro akutní závažné pacienty k dispozici v Krči na pediatrické klinice.

Přeji Vám i nám zdraví. Inge Šilhánková 

 

 

koronavirové " vzpomínání "

18. 05. 2020

text - průběžně měněn od 16.3. do 18.5.20

tj nyní 18.5.20 starý, věřme tomu již neaktuální text, jen k archivaci na tuto koronadobu

18.5. jsem měla velkou potřebu Vám všem napsat přání zdraví a taky shrnout dojmy z celé té koronavirové doby. Ale asi jako řada z Vás i já se v tom všem co se událo nemohu stále vyznat. Ráda bych byla naprosto optimistická, vždyť pandemie v ČR proběhla lépe než v jiných zemích, ale na druhou stranu řadu rodin významně zdravotně potrápila, a stále vím o pacientech, kteří mají nařízenou karanténu. Žádám Vás o rozumný, zodpovědný přístup. Ten dle mého není jen v nošení roušek. Každý z Vás si musí " svá rodinná pravidla ochrany " nastavit dle svého. Na druhou stranu je už ale taky čas na radovánky, já bych je stále volila v přírodě, sportem, vycházkou, hypermarketům a místům, kde se naprosto zbytečně sdružuje více neznámých lidí bych se vyhýbala. Mne o víkendu potěšil výlet do hor, Sněžka stále stojí na svém místě a je krásná.

 

text- 16.3.-18.5. spíše pro mije " zadumání a česm shrnutí, rekapitulaci dojmů.../

Aktuálně celý svět žije pandemii KORONAVIREM, bohužel i nás a našich dětí se onemocnění STÁLE týká. A až se vše doklidní, tak tyto řádky vymažu a naladíme se na radostné dny, bez obav a strachu...

Od začátku pandemie jsem se Vám snažila předávat informace. Vstupně s velkým díky za rozumný přístup. Mé psaní bylo o toleranci, zodpovědnosti a důvěře a je v kopii v aktualitách. V našem blízkém okolí je určitě několik občanů s prokázaným koronavirem a bohužel nerespektování základních pravidel jsem koncem března zažila ve vlastní ordinaci. Naštěstí dětský pacient nebyl pozitivní stran koronaviru. Za sebe nejsem pro nerozumné rozvolňování základních pravidel obezřetnosti. Viz dopis české lékařské komory v aktualitách. Ješte poslední týden v dubnu byl ve Vraném zachycen pozitivní nález u staršího pacienta.

Proto i nadále pracujeme v NOUZOVÉM REŽIMU, tj každý den 8-13 hodin. Tato změna je dle doporučení pediatrické společnosti. Je nutné zapezpečit dokonalé hygienické podmínky pro Vás a Vaše děti. VŠECHNY KONTROLY A KONZULTACE MUSÍ BÝT PŘEDEM NAHLÁŠENÉ. Od konce dubna doplňujeme prakticky všechny nutné preventivní kontroly. Buď Vás kontaktujeme mailem, nebo telefonicky. Prosím zkontaktujte nás mailem či na pevnou linku Vy v případě, že máte dítě, kdy jsme odložili preventivní kontrolu nebo dlouhodobě odkládáme očkování. Nemocné děti ošetřujeme vždy po individuální dohodě, prosím informujte nás včas o stonání, abychom mohli naplánovat ev kontrolu. Prosím mailujte rozumně, pište celá jména dětí, rok narození a neočekávejte " chatování ". A reagujte zpětně na naše maily, ať víme, že jsme si porozuměli  ( a také je to zdvořilost ). 

Na středisko NEVSTUPUJETE pokud JSME SE SPOLEČNĚ NEDOMLUVILI.( čekárna je zamčená, pacienti jsou individuálně vpouštěni, objednáváme tak, že se zde nemůžete s nikým potkat, nečekáte, proto jednoznačně žádáme o respektování času nabízených kontrol ). Pokud se dostavíte po domluvě s námi, musíte mít roušku, dítě je v doprovodu 1 dospělého, a samozřejmě platí, že nesmíte mít nařízenou karanténu, nebyli jste v kontaktu s nikým, kdo má karanténu, nebo s nikým, kdo je rizikově nemocen. Pokud se od naší dohody cokoliv u Vás nebo ve Vašem okolí změnilo, tak na středisko nechodíte a voláte či píšete nám, abychom se domluvili na postupu!!!

Od 19.3. funguje nová telefonická linka 1212 k informacím stran postupu u podezření na koronavir. Prosím, využívejte ji rozumně. Jsem Vám k dispozici co mi síly stačí, prakticky trvale, můžeme Vaše obavy probrat společně. V akutním případě u Vašich dětí s celkovou schváceností či náhlou změnou potíží voláte 112. Od 18.3. už není podstatná tzv epidemiologická situace, neb z důvodu mezilidského přenosu tato kriteria již splňují všichni občané. Mějte úctu k lékařům a sestrám nemocnic, je na nich velká tíha zodpovědnosti, a ta by měla být jednoznačně na každém z nás.

POKUD NEMÁTE ŽÁDNÉ KLINICKÉ PŘÍZNAKY PROSÍM NEVYUŽÍVEJTE MOŽNOST TESTOVÁNÍ, i přestože je za úhradu prakticky všem dostupné. Zbytečně se vystavuje riziku, že onemocníte právě " ve frontě " na vyšetření, také zbytečně zatěžujete zdravotníky a laboratoře. Rychlotesty zní lákavě, ale můžou být falešně negativní v počátku onemocnění. Podrobně viz aktuality.

A důležitá, krásná zpráva je, že se celkově nemocnost velmi zmírnila, neb děti dlouhodobě nejsou v kolektivech a jsou doma ve šťastných a spokojených rodinách ( věřím tomu...). Nemají tímto ani bolesti hlaviček, bříšek, nožiček, kožní projevy ekzemu jsou vzácné. Až tyto potíže opět " naběhnou ", tak bude jasné, že rodiče již mají péče o svá dítka " dosti "... Prosím, zkuste tuto situaci pojmout jako dobrou výzvu, užívat si " zklidění i rodinné pospolitosti ". Vím, že vaření, praní, učení malého studenta a k tomu práce na dálku s finančními starostmi vyčerpává. Ale napadá mne " nejak bylo, nějak bude ". Vycházkujte, sportujte, spěte dosti. Omezte sledování zpráv na minimální dobu, nezahlcujte děti zbytečnými informacemi. Snažte se omezit práci na PC jen na nutnou dobu u dětí, a i u Vás dospělých. 

Pokud přece jen zastonáte, tak nezapomínejte, že i nyní je běžná stonavost. Jen u kašle existuje asi 11 " kašlacích virů ", které se u indikovaných dětí dají prokázat, např. i běžná chřipka, která řadu z Vás od prosince potrápila. ( samozřejmě u normální stonavosti není nutné virový původ onemocnění vyšetřovat ).

Stále platí, pokud potřebujete jen ošetřovačku při stonání dítěte, jehož průběh je standartní a zvládate ho doma samostatně, tak nám stačí napsat mail a vystavíme Vám ji. Prosím, podívejte se na aktuality, byla bych ráda, aby jste si nastudovali léčbu teplot u jakékoliv nemoci. Novou aktualitu nepřidávám, byla by asi mentorovací, poučující a tak se omezím na vyjádření víry v normálnost, slušnost...prostě mne jiné chytrosti nenapadají...

Přeji Vám i nám zdraví.

Dobré dny Vám přeje Inge Šilhánková