Vážené rodiny. 

Vítáme Vás na stránkách naší ordinace. A věříme, že jste odpočatí, se spoustou letních dojmů a se sílou zvládat nové životní výzvy. 

ORDINAČNÍ HODINY: pondělí 10-17,30 hod. Út, stř, čtv, pá 8-12,30 hod. Odpolední časy v úterý a čtvrtek vždy po osobní konzultaci.

OBJEDNÁVÁNÍ: všechny konzultace objednávejte mailem: sestricka.vrane@seznam.cz, nutné do předmětu uvést jméno, příjmení, ročník narození dítěte a důvod konzultace. AKUTNÍ KONZULTACE ŘEŠTE TELEFONICKY NA PEVNOU LINKU NA ZAČÁTKU PRACOVNÍ DOBY.

ADMINISTRATIVA: papírů na všechno neskutečně přibývá, po nás je vyžadujete ve stylu " včera bylo pozdě ". Dokumenty, které vyžadují naše potvrzení si předem vytiskněte, řádně vypište a předejte v ordinaci, ev dejte do schránky u střediska. Jen po dohodě se sestřičkou je přepošlete mailem. Vypsány budou do 10 ti dnů, na všech úřadech na to mají 30 dní. Pokud je potřebujete ze dne na den platba je dvojnásobná. 

NOVÉ REGISTRACE: nejsou z kapacitních důvodů možné. Registrujeme více než 1200 dětí. V tuto chvíli zvažujeme, pouze ve výjimečných případech, příjem jen novorozenců stávajících rodin s kojenci, batolaty. Rodiny novorozenců prosím ať rozumně, otevřeně zváží své představy a také naše kapacitní možnosti. Kapacitu máme opravdu přeplněnou. Vaši případnou žádost o příjem novorozence prosím zašlete mailem měsíc před porodem. Po narození děťátka dejte vědět mailem do 24 hod informaci o vývoji, abychom se mohli domlouvat na vstupní kontrole. Předem však opakovaně dáváme vědět na vědomí, že naše kapacity jsou v tuto chvíli naplněny.

Všem Vám, i nám přejeme zdraví. Inge Šilhánková a Míša Felixová

 

TEPLOTA

21. 12. 2022

TEPLOTA

Toto čtění je podstatné, neb z mé 26 ti leté zkušenosti velmi chybujete v dávkování. Dospělák si klidně " lupne 3 Ibalginy denně při minimálních potížích zad a vlastní dítě nechá s horečkou 39 st.  " tomu odolat ", nebo teplotu pošolíchá 5 ml sirupem, když dítě váží 40 kg.

Malými, nedostatečnými dávkami léků na teplotu dítěti nepomáháte, prodlužujete stonání. Běžně se stává, že např. školní dívka věku 13 let má 5 ml sirupu, tj dávku pro 10 ti kilové roční mimino.

VELMI ZJEDNODUŠENĚ:

Dítě kolem 20 ti kil musí mít ibuprofenu 200 mg, tj 1 tabletu Nurofenu či Ibalginu a 200 mg nebo PŮLKA TABLETY DOSPĚLÁCKÉ 400 mg ( pokud je nouze, to jistě lze!! je to stejná chemická látka ) nebo 10 ml sirupu, pokud je v 5 ti ml 100mg. Obdobně u paracetamolu, tj Panadol či Paralen, tj. DOSPĚLÁ TABLETA 500 MG lze rozdělit na půl tablety a máte dětskou dávku 250 mg. 

Nesledujte příbalové letáky, jsou tvořené pro masu lidí, nejsou konkrétní pro Vaše dítě.

A ZDE OD ZAČÁTKU A SLOŽITĚJI: 

1, NEJPODSTATNĚJŠÍ: KVALITNÍ TEPLOMĚR, TEN SE NEPOZNÁ DLE CENY, DLE MÝCH ZKUŠENOSTÍ JE NEJIDEÁLNĚJŠÍ ZA 83 KČ KLASICKÝ LIHOVÝ TEPLOMĚR do podpaží, či " rychloběžka od babiček " do zadečku

 

2, LÉČBA: při teplotě nad 38 st ( měřeno v zadečku 38,5 st, v uchu 38,5 st.: odečítá se 0,5 st )

podávejte medikaci proti teplotě ( nevyčkávejte, nikdy nevíte, zda během 10 ti minut z teploty 38 st nebude 40 st. )

při dlouhém průběhu teplot tj nad 3 dny se doporučuje prostřídat paracetamol a ibuprofen

pokud ale máte dobrou zkušenost s jedním lékem, kdy dítě dobře reaguje a teplota poklesává, střídat nemusíte

podáváte lék po 4-6 hodinách (při vysokých teplotách ev lze krátkodobě a 3 hod )

 

3, JAKÉ LÉKY ?

IBUPROFEN: komerčně Ibalgin/ nebo Nurofen ( je to jedno který z nich, jsou stejné, stále ibuprofen )

 sirup: v dávce 10-15 mg/kg/ dávku

 čípek: a 60 nebo 125 mg

 

-PARACETAMOL: komerčně Panadol/ nebo Paralen:

 sirup: v dávce 10-15 mg/kg/ dávku

 čípek: 100mg ( 125 mg )

 

Je jedno zda podáte sirup, tabletu či čípek.

Čípek má efekt rychlejší, upředňostňujete jej při zvracení.

S narůstající hmotností NAVYŠUJETE DÁVKY!

OBECNĚ RADŠI VYŠŠÍ DÁVKA, NEŽ OPAKOVANĚ NEDOSTATEČNÁ DÁVKA, na kterou čekáte pokles teplot.

4, ZÁBALY EV RYCHLÁ STUDENÁ ( 37 st ) SPRCHA, tzv fyzikální snižování teploty

- velmi individuálně, ale " obecně " při teplotě, která nepoklesla po 2 hodinách od podání dostatečné dávky medikace lze využít rychlou sprchu. Nebo na břicho a hrudník na 10-15 min dát mokrou vlažnou osušku, nepřikrývat- využít " odchodu tepla, následně přikrýt dítě

- né při významné alteraci dítěte, tj. významně chladné, mramorované nohy a ruce 

 

Přeji Vám zvládání náročných situací v nemoci dítěte.