Vážené rodiny. 

Vítáme Vás na stránkách naší ordinace.

NEMOCNOST se bohužel jen velmi pozvolna zmírňuje, ale věříme v lepší časy. Trvá vyčerpání z opakovaného stonání ze zimy a jara, podrobně viz aktuality.

ORDINAČNÍ HODINY: pondělí 10-18 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čtvrtek vždy domlouváme individuálně.

OBJEDNÁVÁNÍ: všechny konzultace objednávejte mailem: sestricka.vrane@seznam.cz, nutné do předmětu uvést jméno, příjmení, ročník narození dítěte a důvod konzultace. Léta nesplnitelná prosba: prostě nestačí napsat Bertík, r 06, kašel, nevíme jaký Bertík...???

Urgentní konzultace objednávejte telefonicky na pevnou linku na začátku pracovní doby.

ADMINISTRATIVA: papírů na všechno neskutečně přibývá, po nás je vyžadujete ve stylu " včera bylo pozdě ". Pravděpodobně o všech akcích svého dítěte víte měsíce dopředu. Dokumenty, které vyžadují naše potvrzení si předem vytiskněte, řádně vypište a předejte v ordinaci, ev dejte do schránky u střediska. Nebo po dohodě se sestřičkou přepošlete mailem. Vypsány budou do 10 ti dnů, na všech úřadech na to mají 30 dní. Pokud je potřebujete ze dne na den, platba je dvojnásobná. 

NOVÉ REGISTRACE: nejsou z kapacitních důvodů možné. Registrujeme více než 1200 dětí. V tuto chvíli zvažujeme, pouze ve výjimečných případech, příjem jen novorozenců stávajících rodin s kojenci, batolaty. Rodiny novorozenců prosím ať rozumně, otevřeně zváží své představy a také naše kapacitní možnosti. Kapacitu máme opravdu přeplněnou. Vaši případnou žádost o příjem novorozence prosím zašlete mailem měsíc před porodem. Po narození děťátka dejte vědět mailem do 24 hod informaci o vývoji, abychom se mohli domlouvat na vstupní kontrole. Předem však opakovaně dáváme vědět na vědomí, že naše kapacity jsou v tuto chvíli naplněny.

Všem Vám, i nám přejeme zdraví.

Těšíme se společně na krásné, sluníčkové dny. Inge Šilhánková 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

lekárna na cesty léto 23

10. 07. 2023
Milí rodiče, při vlastním balení na dovolenou jsem si udělala pro Vás seznam věcí, které byste měli míti při ruce... a průběžně ho upravuji.
V létě 2023 máte potřebu velezásob, očekáváte, že Vám napíšu " vše preventivně ". To prostě nelze, jak z důvodů finančních, na konci roku mi to spočítají pojišťovny, tak prostě z reálných důvodů- nelze se vybavit na všechny neduhy a taky Vás všechny neduhy běžně nepotkají, pokud jim nepůjdete naproti..Začali jsme všichni velmi panikařit a věřit iluzím, že všemu se dá zabránit. Farmaceutické firmy a jejich reklamy nás k tomu tlačí. A není to pravda, bohužel, bohudík...
Takže rozumně: 

Pro případ úrazu a krvácení je dobrý GELASPON, tj taková houbička na zástavu krvácení balená sterilně, pak nějaká sterilní obinadla a výborné na tržné ranky jsou STERI-STRIPY, místo vystřihování tzv." mašliček". 
Náplast polštářková, a já mám v oblibě BEZPOLŠTÁŘKOVOU, PEVNOU- širokou, je ideální na počínající puchýře na patě, zpevní patu a předejde vzniku puchýřů. Chytré je mít desinfekci, např. malé balení Cutaseptu (nebo větší balení slivovice). Šikovné jsou náplasti Leni, kombinace " tejpingu s léčebnou medicínkou " na svalové a kloubní potíže, např. výrony.

Z více odborných medicínek doporučuji mast Framykoin / Bactroban, na infekční záděrky, ranky, po užití desinfekce. Rozumné je vzít si sebou něco na infekci oka, Borová voda / Ophtalmo Septonex, nebo ideálnější při hnisavých afekcích již kapky s antibiotiky např. Tobrex. Na cesty se hodí tablety Kinedryl

Jistě pro případ teplot Paralen čípek, sirupy Ibalgin a Nurofen. Nedá mi nepřipomenout, že rodiče mají ve zvyku dávat malé dávky léků na teplotu, takže zkuste vědět, že při teplotě nad 38 stupňů se doporučuje dát lék v dávce 10mg/kg váhy Vašeho dítěte. Dobré je si již uvědomit, že děti nad 20kg si poradí i s tabletkami, takže místo lahví Ibalginu, bych koupila Ibalgin v tabletách 200mg, nebo Nurofen 200mg / existuje i varianta 100mg -rozpustná tableta 

Při zvracení a průjmech užijete rehydratační roztoky, sáčky KULÍŠEK / ENHYDROL. Dobrá je i SMECTA. Při dietních chybách živočišné uhlí. Střevní " dyskomforty " někdy zvládnou vhodná probiotika, např. Enterina, kombinace lactobacilu a desinfekce přírodními borůvkami s vitamíny.

Já léky na kašel, pokud je vlhký, úlevný, nedávám a sebou neberu. Rozumné mi přijde tlumit kašel dráždivý suchý, vyčerpávající, např. Tussin kapky, či Robitussin na dráždivý kašel, starší děti Codein. Při alergických reakcích doporučuji např. Zyrtec ( Zaditen, Aerius, Xysal, Dithiaden...Fenistil ) tablety, a závažné alergiky vybavuji Prednisonem. (užití vždy po předcházející domluvě

Bolesti v krku, při změně klimatu, užití klimatizací a pod,  často zažene přírodní propolis ve formě spraye Prevapis, mám dobrou zkušenost s intenzivnější kůrou, tj spotřebovat baleníčko za 1-2 dny se souběžným dostatečným příjmem tekutin.


Jinak si myslím, že hlavně potřebujete víru ve zdraví, pohodu, radost. Většinou na dovolených, pokud jsou radostné, i nemoc zvládáte dobře a často i bez medicínek. Takže krásné dovolené Vám, ve zdraví.

 

Nenechte si za každou cenu v " turistických destinacích " vnutit antibiotika. Prakticky neznám pacienta, který, pokud v cizině kontaktuje lékaře, neodejte bez antibiotik. Je velmi málo případů, kdy jsou třeba.