Vážené rodiny. 

Vítáme Vás na stránkách naší ordinace.

NEMOCNOST se bohužel jen velmi pozvolna zmírňuje, ale věříme v lepší časy. Trvá vyčerpání z opakovaného stonání ze zimy a jara, podrobně viz aktuality.

ORDINAČNÍ HODINY: pondělí 10-18 hod, úterý-pátek 8-13 hod. Odpolední časy v úterý a ve čtvrtek vždy domlouváme individuálně.

OBJEDNÁVÁNÍ: všechny konzultace objednávejte mailem: sestricka.vrane@seznam.cz, nutné do předmětu uvést jméno, příjmení, ročník narození dítěte a důvod konzultace. Léta nesplnitelná prosba: prostě nestačí napsat Bertík, r 06, kašel, nevíme jaký Bertík...???

Urgentní konzultace objednávejte telefonicky na pevnou linku na začátku pracovní doby.

ADMINISTRATIVA: papírů na všechno neskutečně přibývá, po nás je vyžadujete ve stylu " včera bylo pozdě ". Pravděpodobně o všech akcích svého dítěte víte měsíce dopředu. Dokumenty, které vyžadují naše potvrzení si předem vytiskněte, řádně vypište a předejte v ordinaci, ev dejte do schránky u střediska. Nebo po dohodě se sestřičkou přepošlete mailem. Vypsány budou do 10 ti dnů, na všech úřadech na to mají 30 dní. Pokud je potřebujete ze dne na den, platba je dvojnásobná. 

NOVÉ REGISTRACE: nejsou z kapacitních důvodů možné. Registrujeme více než 1200 dětí. V tuto chvíli zvažujeme, pouze ve výjimečných případech, příjem jen novorozenců stávajících rodin s kojenci, batolaty. Rodiny novorozenců prosím ať rozumně, otevřeně zváží své představy a také naše kapacitní možnosti. Kapacitu máme opravdu přeplněnou. Vaši případnou žádost o příjem novorozence prosím zašlete mailem měsíc před porodem. Po narození děťátka dejte vědět mailem do 24 hod informaci o vývoji, abychom se mohli domlouvat na vstupní kontrole. Předem však opakovaně dáváme vědět na vědomí, že naše kapacity jsou v tuto chvíli naplněny.

Všem Vám, i nám přejeme zdraví.

Těšíme se společně na krásné, sluníčkové dny. Inge Šilhánková 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

STONAVOST 2023- 2024

22. 01. 2024

 

MILÉ RODINY.

DUMÁTE, PANIKAŘÍTE, ZOUFÁTE STRAN " RESPIRAČNÍCH VIRŮ ".

Bohužel virosy a virové infekty jsou s námi, byly a budou s námi. Pravdou je, že od cca roku 2020 je stonavost opravdu velká, i u dětí závažná. Nějak neplatí, že chřipka je na 7 dní s lékařem, či bez něj, s léky, či bez něj. 

Chřipka ( vir influenza, tč typ A ) je na dlouho. I na 2-3 týdny, má měnlivé projevy, začne kašlem, nebo teplotou, či oběma najednou. Projevy se mohou měnit, vracet. Celkem typické je, že děti i celé rodiny vyčerpává, děti jsou schvácené. 

Ostatní viry trápí též, jen lehce mírněji.

Velmi závisí na věku dítěte. Měli a máme hospitalizované i novorozence a kojence, což dříve nebývalo u celkově zdravých, plně kojených mimineček.

Snažte se nepodcenit první příznaky nemoci, únavy u dítěte. Dopřání klidu, vynechání kroužků, tréninku může zmírnit celý průběh stonání. Obecně, nejčastěji infekce horních cest dýchacích začínají bolestí v krku, je to takový slizniční indikátor, vstupní brána k nemoci a poznání času ke zklidnění. Nemoc v krku neznamená hned angínu, často na ni navazuje zahlenení, kašel, teplota nejčastěji virového původu.

Virosy oslabují, takže se může stát, že u citlivého dítěte se zátěží naběhne k virose i bakterie, či atypický původce infekcí, jako například nyní v zimě mycoplasma. Tam už indikujeme antibiotika, která ale většinou nezabírají hned, neb léčíme jakoby 2 infekty najednou. Tento stav vyžaduje velkou trpělivost rodin a vzájemnou důvěru, za kterou děkujeme.

Často tyto děti vidíme denně, či obden a snažíme se být nápomocní.

Prosím netlačte do zbytečného vyšetřování dětí. A nevyšetřujte domácími rychlotesty, nejsou kvalitní, neumíte je Vy, a ani já, hodnotit, zatěžují dítě a Vaši peněženku. Je to hloupý tlak firem vše mít pod kontrolou, rychle zaléčit, nalákat na zaručené léky...

Někdy postel, klid, spánek a pravidelné sledování dítěte udělá větší službu než 10 testů. Pokud vyšetřujeme virového původce, tak aktuálně volíme 8 virů, ale velmi indikovaně, tj závažné stavy, kdy jsou teploty 7-10 dní, malé děti, novorozenci, kojenci, rizikové děti. Jinak vyšetření běžně není smysluplné, neb medikace je stále stejná, postel, spánek, klid, vitaminy. 

Panel respiračních virů z výtěru z nosu, metodou PCR níže. Je to  jen " ukázka " u dítěte, kde testy byly negativní, přestože klinicky byla jasná chřipka. Vždy záleží v jaké fázi vyšetření indikujeme, jaký je transport do laboratoře, jak pracuje laboratoř...

Zdraví Vám všem, i nám. Mne skolila chřipka ze dne na den v lednu, vypila jsem skoro litr " céčka " během dnů, k tomu semo tamo zinek, vitamin E. Nejvíce stějně pomohl 1 den bez ordinace a spánek. A snad s pokorou píši, že po 3 týdnech je mi lépe. Ale nečekám klid, neb denně od října vyšetřujeme i 30 dětí, po 5 ti minutách...

Bude slunce, budou delší dny, bude lépe. IŠ

 

A...zkoumání virů zde: 

RNA INFLUENZA A PCR Negativní

RNA INFLUENZA B PCR Negativní

RNA METAPNEUMOVIRUS PCR Negativní

RNA RSV PCR Negativní

RNA PARAINFLUENZA PCR Negativní

DNA ADENOVIRUS PCR Negativní

RNA RHINOVIRUS PCR Negativní

RNA SARS CoV-2 PCR Negativní